18η αγωνιστική

*Με N/G και Under 2.5 ολοκληρώθηκαν τα οκτώ από τα εννέα τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων στο πρωτάθλημα, ανεξαρτήτου έδρας.

*Στον πρώτο γύρο: Τούρκου – Βάασα 0-1

ΒΑΑΣΑ

Επιστροφή στις νίκες για την Βάασα, μετά την βαριά ήττα που υπέστη στην έδρα της Ελσίνκι (5-0). Το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Πέτρι Βουορίνεν έπαιξε εκτός έδρας με την Κέμι Κινγκς, όπου και επικράτησε με 0-1. Το τέρμα που πέτυχε ο Ντόουγκλας Καέ στο όγδοο λεπτό ήταν αρκετό για να κρίνει την αναμέτρηση. Τρίτη νίκη στα τέσσερα τελευταία της ματς.

Έφτασε έτσι τους 24 βαθμούς και είναι στην έκτη θέση, μαζί με την Ίλβες, κόντρα στην οποία και υπερτερεί, έχοντας καλύτερο απολογισμό τερμάτων. Επικράτησε μια φορά στα τέσσερα τελευταία εντός της, μετρώντας ακόμη δυο ισοπαλίες και μια ήττα. Σταθερά εκτός εδώ και αρκετό καιρό παραμένουν οι Ελχατζί Σις (ΑΜ 8/2) και Άατου Κουγιανπάα (ΜΕ 3/1). Τραυματίας είναι και ο Αλεξάντερ ΜακΚουίν (ΑΜ 10/0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Κέμι Κινγκς για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Over 3.5 τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα. (δες το στην Sportingbet)

Δείτε τα προγνωστικά Φινλανδίας (Κλικ Εδώ)

Το Βάασα – Τούρκου παίζει στην Sportingbet
sportingbet-logo

ΤΟΥΡΚΟΥ

Την πρώτη της νίκη μετά από δώδεκα παιχνίδια και με απολογισμό εφτά ισοπαλίες και πέντε ήττες, πανηγύρισε και πάλι η Τούρκου. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μίκα Λαουρικάινεν φιλοξένησε τη Μάριεχαμν, της οποίας επικράτησε με 2-0. Παρά το “άσφαιρο” πρώτο μέρος, κατάφερε να “ξεκλειδώσει” την αντίπαλη άμυνα στην επανάληψη, με τους Γιάκονεν (67′) και Ααριτάλο (70′) να βρίσκουν δίχτυα.

Έφτασε έτσι τους 13 βαθμούς και είναι στην 10η θέση, μαζί με τη Σεϊναγιόεν, από την οποία και υστερεί σε διαφορά τερμάτων. Επιπλέον, με δώδεκα γκολ παθητικό έχει την χειρότερη επίθεση. Παράλληλα, δεν πανηγύρισε κάποιο διπλό στις πέντε τελευταίες εξόδους της, μετρώντας δυο ισοπαλίες και τρεις ήττες. Εκτός είναι οι τραυματίες Νίκλας Φρίμπεργκ (ΑΜ 17/0) και Ράσμους Χόλμα (ΑΜ 12/0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Μάριεχαμν για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.