*Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στο Λιγκ Καπ: Βάασα – Ίλβες 0-0

Δείτε τα Προγνωστικά Φινλανδίας

ΒΑΑΣΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Χάκα, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ (3′, 13′), για να ισοφαρίσει ισάριθμες με τους Μάικλ (11′) και Αλάνκο (34′).

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα έμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η Βάασα, μετά και την ήττα 2-1 από την Ούλου. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γιούσι Νουορέλα φιλοξενήθηκε από τη Χάκα, με την οποία μοιράστηκε από ένα βαθμό, μετά και το μεταξύ τους 2-2. Σε ένα αρκετά ανοιχτό παιχνίδι, μπορεί να βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ, είχε όμως απάντηση σε ισάριθμα, χωρίς όμως να είναι ικανή για το κάτι παραπάνω. Αυτός ήταν μόλις ο έκτος της βαθμός στα επτά πρώτα παιχνίδια της και παραμένει χαμηλά. Την ερχόμενη Τετάρτη (31/05), θα υποδεχθεί τη ΟΤΡ, για τον πέμπτο γύρο του κυπέλλου.

Βάασα Στατιστικά

*Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΙΛΒΕΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Ελσίνκι, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο 48′ με τον Ενγκόρ, πέντε λεπτά αργότερα έχασε πέναλτι με τον Άλα-Μιλιμάκι, δεχόμενη εν τέλει την ισοφάριση στις καθυστερήσεις.

Όπως η σημερινή της αντίπαλος, έτσι και η Ίλβες αγνοεί τη νίκη στα τρία τελευταία παιχνίδια που έδωσε. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τόνι Κάλιο υποδέχθηκε την Ελσίνκι, με την οποία μοιράστηκε από ένα βαθμό, μετά και το μεταξύ τους 1-1. Ούσα καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο, πήρε προβάδισμα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και λίγο αργότερα έχασε πέναλτι και την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της. Σαν αποτέλεσμα, το “πλήρωσε” με ισοφάριση στο φινάλε. Πρώτος βαθμός μετά τις δυο ήττες από Ούλου (1-2 εντός) και Σεϊναγιόεν (1-0 εκτός), φτάνοντας παράλληλα τους οκτώ συνολικά σε επτά παιχνίδια. Χωρίς διπλό σε τρεις εξόδους (0-1-2). Την ερχόμενη Τετάρτη (31/05), θα υποδεχθεί τη ΚαΠα, για τον πέμπτο γύρο του κυπέλλου.