* 10η αγωνιστική.

* Από τα 5 τελευταία μεταξύ τους μόνο 1 έληξε με νίκη γηπεδούχου, το πιο πρόσφατο για το Λιγκ Καπ, στο οποίο η Ίλβες επικράτησε με 3-1 (03/02).

* N/G & under 2,5 οι 3 τελευταίες αναμετρήσεις τους για το πρωτάθλημα.

ΒΑΑΣΑ

Προηγούμενο ματς: Νίκησε με 2-1 εκτός την Έκενας με ανατροπή. Δέχτηκε πρώτη γκολ από τον Φέκονεν (64’), το γύρισε με δύο πέναλτι του Μπόρτσερς (70’, 75’), έχασε ένα τρίτο με τον Φλάιτερ (81’). Η αντίπαλος αγωνιζόταν με δέκα από το 73’ λόγω αποβολής του εξτρέμ Καντέ.

Στα… πέναλτι επικράτησε της ουραγού “νεοφώτιστης” Έκενας, η οποία έκανε μια καλή εμφάνιση μέχρι ενός σημείου. Μπλοκαρισμένη για περισσότερο από ένα ημίχρονο, χρειάστηκε να πάει τρεις φορές στην “άσπρη βούλα” για να βρει στόχο τις δύο και να φτάσει στην ανατροπή.

Αντέχει στην πρώτη θέση, αυτή τη φορά όμως έχει έναν πολύ πιο δύσκολο αντίπαλο και παρ’ όλο που αγωνίζεται εντός έδρας, θα χρειαστεί μια πολύ ανώτερου επιπέδου εμφάνιση. Αν τα καταφέρει, μένει στην πρώτη θέση, όποια κι αν είναι τα υπόλοιπα αποτελέσματα.

Βάασα Στατιστικά

* Τρέχει σερί με 8 over 2,5, τα 5 πιο πρόσφατα με G/G.

* Μετράει 6 νίκες στα 8 τελευταία, ηττήθηκε μόνο από την Κουόπιο εντός-εκτός.

ΙΛΒΕΣ

Προηγούμενο ματς: Ήττα εντός από την Κουόπιο με 1-2. Πίσω στο σκορ από το γκολ του Μουζίνγκα στο 8’, ισοφάρισε με τον Αραούχο (34’), ο ίδιος παίκτης αποβλήθηκε στο 62’, έχασε το βαθμό της ισοπαλίας από ένα πέναλτι του Σαβολάινεν στο 90’+4.

Αντιμετώπισε στο Τάμπερε την καλύτερη ομάδα αυτή τη στιγμή στη χώρα και υπέκυψε στην ανωτερότητά της. Είχε και τα δικά της καλά διαστήματα, δεν μπόρεσε να τα εκμεταλλευτεί, στο τέλος έχασε και το βαθμό της ισοπαλία από ένα πέναλτι που μπορούσε να είχε αποφύγει.

Με το σερί νικών που έκανε το προηγούμενο διάστημα, εδραιώθηκε στην πρώτη εξάδα, εκείνο που φάνηκε είναι ότι προς το παρόν δεν έχει το χαρακτήρα για το κάτι παραπάνω. Ακόμα πιο δυνατό τεστ ως προς αυτό, το συγκεκριμένο, από τη στιγμή που είναι και εκτός έδρας.

▶️ Δες το BET BUILDER προγνωστικό για τον αγώνα Βάασα – Ίλβες από τους Betarades!

Ίλβες Στατιστικά

* Πέτυχε πρώτη γκολ στα 6/7 τελευταία, είχε προβάδισμα στο ημίχρονο στα 4/5 πιο πρόσφατα.

* Αήττητη στα 3 τελευταία εκτός στο πρωτάθλημα, επιμέρους απολογισμός 2-1-0.