*4η αγωνιστική

*Προκριματικά του Euro 2024 που θα διεξαχθεί στα γήπεδα της Γερμανίας. Πενήντα τρεις ομάδες χωρίστηκαν σε δέκα ομίλους, την πρόκριση θα πάρουν οι δύο πρώτες αυτών. Η Γερμανία προκρίθηκε αυτόματα στα τελικά ως οικοδέσποινα και η Ρωσία αποκλείστηκε λόγω των εχθροπραξιών με την Ουκρανία.

Δείτε τα Προγνωστικά Προκριματικά Euro 2024

*GG στα τέσσερα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Over 2,5 στα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΑΥΣΤΡΙΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εκτός) με το Βέλγιο. Ο Μανγκαλά με αυτογκόλ στο 21′ έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Λουκάκου στο 61′.

Επιστρέφοντας με την ισοπαλία από την έδρα του Βελγίου (1-1) η Αυστρία παρέμεινε στην κορυφή του 6ου ομίλου, έφτασε τους επτά βαθμούς και διατηρήθηκε στο +3 από την πρόσφατη αντίπαλό της. Προηγήθηκε με αρκετή δόση τύχης, δημιούργησε άλλες δύο μεγάλες ευκαιρίες στις οποίες είχε απάντηση ο Κουρτουά και σώθηκε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Τίλεμανς σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Σλάγκερ.

Το ομοσπονδιακό συγκρότημα του Ράνγκνικ παραμένει αήττητο σε πέντε αναμετρήσεις (4-1-0): Στις τρεις πέτυχε τουλάχιστον από δύο γκολ, κράτησε το μηδέν στις δύο. Γνώρισε μόλις μία ήττα σε έντεκα αναμετρήσεις στα προκριματικά Euro από τη Λετονία (1-0 εκτός) στις 19 Νοεμβρίου 2019 (οχτώ νίκες, δύο ισοπαλίες). Την 100η συμμετοχή του με την Αυστρία κατέγραψε ο Αλάμπα (ΑΜ, 100/15), δεν αναμένονται σπουδαίες αλλαγές στο βασικό σχήμα από τον 64χρονο Γερμανό προπονητή.

ΑΥΣΤΡΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα τρία τελευταία παιχνίδια της.

ΣΟΥΗΔΙΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (4-1) της Νέας Ζηλανδίας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 7′ με ΜακΚόβατ. Στη συνέχεια σκόραραν οι Κάρλσον (39′, 45′), Κουάισον (44′) και Ελανγκά (90+2′).

Η Σουηδία είχε ρεπό την 3η αγωνιστική του 6ου ομίλου, το οποίο κάλυψε με φιλική αναμέτρηση κόντρα στην υποδεέστερη Νέα Ζηλανδία. Βρέθηκε με το καλημέρα πίσω στο σκορ, προτού πετύχει τρία γκολ πριν τη συμπλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Διατήρησε τα ηνία στο δεύτερο διαμορφώνοντας, απλά, το τελικό αποτέλεσμα στις καθυστερήσεις.

Απόψε έχει την ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά από την πρωτοπόρο Αυστρία, της οποίας επικράτησε στις δύο τελευταίες μεταξύ τους αναμετρήσεις (4-1 τον Σεπτέμβριο 2015, 2-0 τον Σεπτέμβριο 2018). Φανέλα βασικού διεκδικεί ο Ίσακ (ΕΠ, 39/9) που δεν πήρε χρόνο συμμετοχής στο πρόσφατο φιλικό. Ξεκούραστοι και οι Κουλουσέβσκι (ΜΕ, 29/2), Λίντελοφ (ΑΜ, 58/3) και Φόρσμπεργκ (ΜΕ, 80/20).