7η αγωνιστική

*Προκριματικά του Euro 2024 που θα διεξαχθεί στα γήπεδα της Γερμανίας. Πενήντα τρεις ομάδες χωρίστηκαν σε δέκα ομίλους, την πρόκριση θα πάρουν οι δύο πρώτες αυτών. Η Γερμανία προκρίθηκε αυτόματα στα τελικά ως οικοδέσποινα και η Ρωσία αποκλείστηκε λόγω των εχθροπραξιών με την Ουκρανία.

*Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκαν τα 4/5 συνολικά παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Βέλγιο – Αυστρία 1-1

Δείτε τα Προγνωστικά Προκριματικά Euro 2024

ΑΥΣΤΡΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-3 επί της Σουηδίας, για τα προκριματικά του Euro 2024. Πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων με τους Γκρέγκοριτς (53′) και Αρναούτοβιτς (56′, πεν. 69′), για να δεχθεί απλά τη μείωση στο φινάλε.

Αήττητη συνεχίζει την πορεία της σε αυτά τα προκριματικά η Αυστρία. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Ραλφ Ράνγκνικ φιλοξενήθηκε από τη Σουηδία, στην έδρα της οποίας κατάφερε να επικρατήσει με 1-3. Μετά από ένα “άκαρπο” πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να πάρει προβάδισμα με το “καλημέρα” στο δεύτερο ημίχρονο, σε μια φάση που εκμεταλλεύτηκε την κακή αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων. Πριν προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, διπλασίασε τα τέρματα της μετά από υποδειγματική αντεπίθεση σε κλέψιμο στη μεσαία γραμμή. Σαν να μην έφτανε αυτό, λίγο αργότερα βρήκε και πάλι δίχτυα, από το σημείο του πέναλτι, πριν δεχθεί απλά τη μείωση στο φινάλε.

Έφτασε έτσι τις τέσσερις νίκες στα πέντε πρώτα παιχνίδια της και διατηρείται σταθερά εντός της πρώτης δυάδας, με 13 βαθμούς, θέλοντας να κάνει τώρα ακόμη ένα σημαντικό βήμα για την πρόκριση στα τελικά. “Έχουμε κάνει ένα αρκετά δυναμικό ξεκίνημα. Ελπίζω ότι θα καταφέρουμε από τώρα να τελειώσουμε με την υπόθεση πρόκριση. Και μακάρι να μπορέσω να συνεισφέρω και γω σε κάτι τέτοιο”, δήλωσε ο επιθετικός της Γουλβς, Σάσα Κάλαϊντζιτς.

Αρκετές οι ηχηρές απουσίες που έχει να αντιμετώπισε ο Γερμανός τεχνικός, στις οποίες προστέθηκε και ο Γκέρνοτ Τράουνερ, καθώς τραυματίστηκε στην προπόνηση. Τη Δευτέρα (16/10), αντιμετωπίσει εκτός έδρας το Αζερμπαϊτζάν.

Αυστρία Στατιστικά

*Goal/Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΒΕΛΓΙΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 5-0 επί της Εσθονίας, για τα προκριματικά του Euro 2024. Τα τέρματα του σημείωσαν οι Φερτόνχεν (4′), Τροσάρ (18′), Λουκάκου (56′, 58′) και Ντε Κεϊτελάρε (88′).

Όπως η αποψινή του αντίπαλος, έτσι και το Βέλγιο συνεχίζει αήττητο την πορεία του σε αυτά τα προκριματικά. Την προηγούμενη αγωνιστική των ομίλων, η ομάδα του Ντομένικο Τεντέσκο υποδέχθηκε την Εσθονία, την οποία και συνέτριψε με 5-0. Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο, με την ίδια να είναι ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο σε όλη τη διάρκεια. Πήρε από νωρίς σαφές προβάδισμα και παρότι είδε την αντίπαλο να έχει δοκάρι στα μέσα του ημιχρόνου, σημείωσε ακόμη δυο τέρματα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, για να βάλει και το “κερασάκι στην τούρτα”, λίγο πριν το φινάλε.

Αυτή ήταν και η τρίτη διαδοχική του νίκη, μετά και από εκείνες κόντρα σε Εσθονία (0-3 εκτός) και Αζερμπαϊτζάν (0-1 εκτός), έφτασε τους 13 βαθμούς και μοιράζεται την κορυφή μαζί με την Αυστρία, της οποίας και υπερτερεί σε διαφορά τερμάτων.

Για πρώτη φορά στις κλήσεις βρίσκεται το όνομα του Μαντέλα Κεϊτά της Αντβέρπ, ενώ αν και στις αρχικές κλήσεις εν τέλει έμειναν εκτός οι Λεάντρο Τροσάρ και Αμέν Αλ-Ντακίλ, με τον δεύτερο να ταλαιπωρείται από τραυματισμό. Στις θέσεις του κλήθηκαν οι Άρτουρ Βερμέερεν και Ζίνιο Φανχόισντεν. Από ίωση ταλαιπωρείται ο πορτιέρο Καστέλς.

Τη Δευτέρα (16/10), θα υποδεχθεί τη Σουηδία, στο προτελευταίο παιχνίδι της για τον όμιλο.