*37η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Σάο Πάουλο-Ατλέτικο Μινέιρο 0-2

*7/8 N/G στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΙΝΕΪΡΟ

Προηγούμενο ματς: Η Ατλέτικο Μινέιρο κέρδισε 0-3 εκτός έδρας την Φλαμένγκο, ανοίγοντας το σκορ με τον Παουλίνιο στο όγδοο λεπτό, ενώ “καθάρισε” τον αγώνα με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, από τους Εντενίλσον (47’), Ρούμπενς (82’).

Η Ατλέτικο Μινέιρο πέτυχε πολύ μεγάλη νίκη, με 0-3, στο γήπεδο της Φλαμένγκο, έκτη στα οκτώ τελευταία παιχνίδια που παραμένει αήττητη, με αυτή να είναι η δεύτερη μόλις μακριά από την έδρα της.

Σε αυτή έχει τέσσερις συνεχόμενες νίκες, και με αυτά τα αποτελέσματα έχει ανέβει στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, στο -3 από την κορυφή και δικαιούται να ισχυρίζεται πώς διεκδικεί τον τίτλο, αν και θα πρέπει να χάσει παιχνίδι η Παλμέιρας, και η ίδια να κερδίσει με πολλά τέρματα διαφορά τα δικά της. Εκτός αν κάνει δύο γκέλες η Παλμέιρας σε ισάριθμες αγωνιστικές!

Ακόμη βέβαια δεν έχει εξασφαλίσει και τη συμμετοχή της απευθείας σε ομίλους του Κόπα Λιμπερταδόρες, αφού είναι μόλις στο +1 από την πέμπτη θέση που οδηγεί στα προκριματικά του θεσμού.

Ατλέτικο Μινέιρο Στατιστικά

*11/18 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας

*10/12 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της, πέντε σερί στα πιο πρόσφατα.

ΣΑΟ ΠΑΟΥΛΟ

Προηγούμενο ματς: Η Σάο Πάουλο κέρδισε 0-1 εκτός έδρας την Μπαϊα, με τέρμα του Κάιο Παουλίστα στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων, έχοντας ευκαιρίες να προηγηθεί και νωρίτερα, αλλά θα μπορούσε και να είχε δεχθεί κάποιο τέρμα.

Η Σάο Πάουλο σκόραρε ξανά, έπειτα από τρεις αγώνες που δεν τα είχε καταφέρει, με αποτέλεσμα να κερδίσει με 0-1 εκτός έδρας την Μπαϊα, έστω και αν τα κατάφερε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Αυτή μάλιστα ήταν η πρώτη φετινή της εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα.

Υπενθυμίζεται πώς έχει εξασφαλίσει τη συμμετοχή της στο επόμενο Κόπα Λιμπερταδόρες, έχοντας κατακτήσει το κύπελλο Βραζιλίας, επομένως το μοναδικό που την απασχολεί είναι αν θα εξασφαλίσει και μαθηματικά την παραμονή, κάτι που κατάφερε μετά την τελευταία της νίκη.