*21η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Σάντος-Ατλέτικο Μινέιρο 0-0

*3/4 από τα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια σε αυτό το γήπεδο είχαν 2-3 γκολ.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΙΝΕΪΡΟ

Προηγούμενο ματς: Η Ατλέτικο Μινέιρο έχασε 1-0 εκτός έδρας από την Βάσκο Ντα Γκάμα με ένα γκολ του Σερζίνιο μόλις στο πέμπτο λεπτό, χωρίς να καταφέρει να αντιδράσει σε όλη την υπόλοιπη διάρκεια του αγώνα, αν και έκανε ευκαιρίες για να σκοράρει.

Πάνω που έδειχνε να βρίσκει τον καλό της εαυτό πάλι, η Ατλέτικο Μινέιρο επέστρεψε στις ήττες, έπειτα από τρεις αγώνες που τις είχε αποφύγει, χάνοντας από την Βάσκο Ντα Γκάμα με 1-0 εκτός έδρας.

Στο γήπεδό της κέρδισε τον πιο πρόσφατο αγώνα, έπειτα από τρεις σερί ήττες και έξι συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς νίκη.

Εχει μείνει λίγο πίσω από την έκτη θέση που οδηγεί στα προκριματικά για το επόμενο Κόπα Λιμπερταδόρες, ενώ δεν είναι και πολύ μακριά από την ζώνη του υποβιβασμού.

Ατλέτικο Μινέιρο Στατιστικά

*Πέντε σερί under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*8/9 N/G στα τελευταία παιχνίδια της

*7/10 N/G εκτός έδρας στο εθνικό πρωτάθλημα

ΣΑΝΤΟΣ

Προηγούμενο ματς: Η Σάντος κέρδισε 2-1 εντός έδρας την Γκρέμιο, με ανατροπή και με γκολ του Φουρτς στις καθυστερήσεις! Είχε βρεθεί να χάνει από τέρμα του Κριστάλδο στο 46’, πριν ισοφαρίσει με τον Μάρκος Λεονάρντο στο 63’ και έρθει η φάση των τελευταίων λεπτών.

Η Σάντος πέτυχε σημαντική νίκη – ψυχολογίας, ειδικά με τον τρόπο που ήρθε, επικρατώντας με 2-1 εντός έδρας της Γκρέμιο. Αυτή ήταν η πρώτη της νίκη έπειτα από πέντε αγώνες, στους οποίους είχε τρεις ήττες.

Επόμενο βήμα να πάρει κάτι μακριά από την έδρα της, εκεί που έχει τέσσερις συνεχόμενες ήττες, έξι στα οκτώ τελευταία παιχνίδια χωρίς νίκη.

Είναι πάλι εντός ζώνης υποβιβασμού, ακόμη και αν κερδίσει σήμερα υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να παραμείνει εκεί!