10η αγωνιστική (Απερτούρα)

*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 4/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΑΤΛΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Χουάρεθ με σκορ 1-2, στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Καϊσέδο στο 3’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Μαρτίνεθ στο 52’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ουρτάδο με πέναλτι στο 69’.

Αποτελεσματική εμφάνιση και δεύτερη σερί νίκη για την Άτλας. Μπήκε δυνατά και έπιασε στον «ύπνο» την άμυνα των γηπεδούχων, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ, ενώ στην αρχή της επανάληψης ακολούθησε το ίδιο σκηνικό, διπλασιάζοντας τα τέρματά της. Στη συνέχεια υπέκυψε στην έντονη πίεση των γηπεδούχων, δεχόμενη γκολ από την άσπρη βούλα.

Με ανεβασμένη ψυχολογία έρχεται στο σημερινό παιχνίδι, έχοντας βρει ρυθμό στις τελευταίες αναμετρήσεις της. Εξαιρετική μεσοεπιθετικά, δημιουργεί ευκαιρίες, ενώ είναι αποτελεσματική, βρίσκοντας δίχτυα σχεδόν σε όλα της τα παιχνίδια. Αμυντικά δεν είναι και από τις πιο σταθερές ομάδες, αλλά αυτό δεν την έχει πτοήσει καθόλου, αφού μετράει τρεις νίκες και μία ισοπαλία στα πέντε πρόσφατα ματς που έδωσε.

Άτλας Στατιστικά

*Με No Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΠΟΥΕΜΠΛΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Πούμας, στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 0-1 ο Βαλέρα με πέναλτι στο 8’ και το τελικό 0-2 διαμόρφωσε ο ίδιος ξανά με πέναλτι στο 67’.

Δεν έπεισε με την εικόνα της η Πουέμπλα και γνώρισε την ήττα. Δημιούργησε μεν ευκαιρίες, αλλά δεν απείλησε καθόλου την αντίπαλη εστία, μένοντας στο μηδέν ως το τελευταίο σφύριγμα. Η άμυνά της δέχθηκε εξίσου πίεση, υποκύπτοντας και στα δύο ημίχρονα.

Καλύτερη εμφάνιση θα χρειαστεί στο σημερινό παιχνίδι, ώστε να μπορέσει να περάσει από την έδρα της Άτλας. Δεν πείθει σε καμία περίπτωση με την εικόνα της, έχει πολλά προβλήματα στα μετόπισθεν, τα οποία μοιάζει ανήμπορη να λύσει. Μεσοεπιθετικά δείχνει να δυσκολεύεται, αφού απέτυχε να βρει δίχτυα στις τρεις από τις πέντε τελευταίες αναμετρήσεις της, ανεξαρτήτως έδρας.