*Ημιτελικά του Κυπέλλου Γαλλίας. Νοκ άουτ παιχνίδι, σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθούν απευθείας πέναλτι.

*Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν πρώτη φορά σε επίσημο επίπεδο.

*Η ομάδα που θα προκριθεί θα συναντήσει στον τελικό τη Ναντ.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΑΝΕΣΙ (Β’)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-0 από τη Νιμ. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 21’, δέχθηκε το 2-0 στο 25’, το 3-0 στο 60’ και το 4-0 στο 73’.

Η μεγαλύτερη έκπληξη του Κυπέλλου, πήρε τρεις διαδοχικές προκρίσεις στα πέναλτι, στα προημιτελικά έκανε το… μπάμ και πέταξε εκτός τη Μαρσέιγ, που ήταν το φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου. Άξιο αναφοράς ότι στα προηγούμενα παιχνίδια του Κυπέλλου έπαιξε εκτός έδρας.

Στη Ligue 2 δεν τα πηγαίνει καλά το τελευταίο διάστημα, μετράει τρεις ήττες στη σειρά, το περασμένο Σάββατο έχασε εύκολα 4-0 απ’ τη Νιμ. Δίκαιη ήττα, δέχθηκε από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο, δεν έβγαλε ποτέ αντίδραση.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για την ομάδα του Γκιγιό, είχε προηγηθεί το εντός έδρας 1-1 με την Γκινγκάμπ, αγνοεί το “τρίποντο” πέντε αγωνιστικές (0-1-4), υποχώρησε στην 15η θέση και αυτή τη στιγμή βρίσκεται στο +2 από την τελευταία τετράδα.

Τιμωρημένος σε δεύτερο παιχνίδι ο μπακ Λαζουζί, παραμένουν τραυματίες ο στόπερ Μεντί, ο εξτρέμ Μπιλεμάζ και ο επιθετικός Μπαλντέ. Δεν μπήκε στην αποστολή ο μπακ Μπαστιάν.

ΑΝΕΣΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ τα 3/4 τελευταία ματς.

*Over 2.5 τα 5/6 πρόσφατα παιχνίδια.

ΤΟΥΛΟΥΖ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 από τη Μπρεστ. Προηγήθηκε με τον Νταλίνχα στο 10’, ισοφαρίστηκε στο 33’, δέχθηκε την ανατροπή στο 63’, με τη Μπρεστ να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 84’.

Έχει περισσότερο το μυαλό της στον ημιτελικό Κυπέλλου, θέλει να βρεθεί για δεύτερη φορά στην ιστορία της στον τελικό της διοργάνωσης, την πρώτη φορά που πήγε κατάφερε να σηκώσει το τρόπαιο (σεζόν 1956/1957).

Η ήττα έχει γίνει συνήθεια στα τελευταία παιχνίδια στη Ligue 1, έχασε 3-1 από τη Μπρεστ στη Βρετάνη, γνωρίζοντας την πέμπτη ήττα στις έξι τελευταίες αγωνιστικές. Μπήκε μπροστά στο σκορ, στη συνέχεια ήταν κατώτερη από την αντίπαλο, πήγε με το 1-1 στην ανάπαυλα και στο δεύτερο 45λεπτο είδε την αντίπαλο να φέρνει… τούμπα το ματς από στατικές φάσεις. Διατηρεί αποστάσεις ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη, αυτή τη στιγμή είναι στο +9 και δεν αγχώνεται με την παραμονή της.

Στους προηγούμενους γύρους του Κυπέλλου έδωσε τα 3/4 παιχνίδια στο γήπεδό της και πανηγύρισε την πρόκριση απ’ το 90λεπτο. Στα προημιτελικά διέσυρε 6-1 τη Ροντέ (Ligue 2).

Αποβλήθηκε στον αγώνα πρωταθλήματος ο στόπερ Ρουό, αλλά ομάδα κατέθεσε ένσταση και περιμένει την απόφαση. Ο κόουτς Μοντανιέ τον έχει καλέσει στην αποστολή. Επανέρχεται ο χαφ Ντεζαεγκέρ.