*Δεύτερο ματς για τον 2ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ, σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ίδιου σκορ με το πρώτο ματς, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο τον νικητή του Παρτιζάν – Τρακάι.

*Στο πρώτο ματς (Νόρτζελαντ – ΑΪΚ 1-0): Δεν μπορεί να χαρακτηριστεί δίκαιο το τελικό 1-0 της περασμένης εβδομάδας υπέρ της Νόρτζελαντ. Οι Δανοί σκόραραν στο 11’ με τον Άντερσεν, όμως η συνέχεια ανήκε στην ΑΪΚ. Οι Σουηδοί είχαν τρομακτική ευκαιρία με τον Στεφανέλι στο φινάλε του ημιχρόνου και στο 50’ ο Ελιουνουσί έχασε πέναλτι!

ΑΪΚ (Σουηδία, 236)

Μπορεί να κάνει την ανατροπή η ΑΪΚ και το έδειξε την περασμένη εβδομάδα, καθώς ήταν καλύτερη απ’ τη Νόρτζελαντ. Μπήκε πολύ άσχημα στο ματς, δέχτηκε γκολ στο 11’, όμως στη συνέχεια βρήκε τα πατήματα της. Έχασε απίστευτη ευκαιρία με τον Στεφανέλι στο φινάλε του ημιχρόνου (σε κενή εστία), ενώ στο 50’ ο Ελιουνούσι έχασε πέναλτι (πολύ κακή εκτέλεση). Άξιζε να σκοράρει η ΑΪΚ, έδειξε πάντως ότι εντός έδρας μπορεί να ανατρέψει την κατάσταση.

Σε ό,τι αφορά το πρωτάθλημα, έρχεται απ’ το εντός έδρας 1-0 επί της Κάλμαρ την Κυριακή. Πραγματοποιεί εξαιρετική πορεία και έπειτα από χρόνια δείχνει αποφασισμένη να επιστρέψει στην κορυφή του σουηδικού ποδοσφαίρου. Οδηγεί την κούρσα της Άλσβενσκαν με 36 πόντους, ούσα η μοναδική αήττητη ομάδα του πρωταθλήματος (10-6-0), στο +3 απ’ τη Χάμαρμπι και στο +6 απ’ τη Νόρκεπινγκ, από τις οποίες έχει ωστόσο παιχνίδι περισσότερο.

Συμμετέχει σχεδόν κάθε χρόνο στα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ η ΑΪΚ, αυτή είναι η πέμπτη διαδοχική συμμετοχή της, πέρσι αποκλείστηκε στον 3ο προκριματικό από την Μπράγκα στην παράταση (1-1, 1-1), πρόπερσι ήταν η σειρά του Παναθηναϊκού να την αφήσει εκτός με δύο νίκες (1-0, 0-2) και το 2015 αυτή του Ατρομήτου (1-3, 0-1). Μόνο τη σεζόν 2012-2013 κατάφερε να μπει στους ομίλους, αλλά σε όμιλο με Ντνίπρο, Νάπολι και Αϊντχόφεν δεν μπορούσε να ζητήσει πολλά πράγματα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 1-0 επί της Κάλμαρ.

Στατιστικό: Έρχεται από 5/6 Under 2.5 (δες το στον Stoiximan).

Το ΑΪΚ – Νόρτζελαντ παίζει στον Stoiximan

ΝΟΡΝΤΕΛΑΝΤ (Δανία, 200)

Πήρε αυτό που ήθελε η Νόρτζελαντ την περασμένη εβδομάδα, έστω κι αν δεν χρειάστηκε αρκετή δόση τύχης για να τα καταφέρει. Ξεκίνησε δυναμικά και προηγήθηκε στο 11’ με τον Άντερσεν, όμως στη συνέχεια ο αντίπαλος βρήκε τα πατήματα του. Έχασε απίστευτη ευκαιρία η ΑΪΚ στο φινάλε του ημιχρόνου (σε κενή εστία), ενώ στο 50’ ο Ελιουνούσι έχασε πέναλτι (πολύ κακή εκτέλεση, μπλόκαρε ο Λάρσεν). Άξιζε να σκοράρει η ΑΪΚ, η Νόρτζελαντ πήρε αυτό που ήθελε στο φινάλε και σήμερα θα μπει στο γήπεδο με πλεονέκτημα.

Σε εξέλιξη βρίσκεται εδώ και δύο εβδομάδες το εγχώριο πρωτάθλημα, στην πρεμιέρα αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Έσμπιεργκ εντός έδρας, συνέχισε με 1-1 στην έδρα της Άαρχους, ενώ την Κυριακή πήρε το πρώτο «τρίποντο» με το εντός έδρας 3-0 επί της Βέντσισελ. Έχει βλέψεις στο φετινό πρωτάθλημα, δύσκολα θα μπορέσει να μπει στην «τριάδα», μεγάλος της στόχος είναι η τέταρτη θέση.

Επέστρεψε στην Ευρώπη μετά το 2013 η Νόρτζελαντ, αυτό από μόνο του αποτελεί μεγάλη επιτυχία. Τότε έπαιξε στον τρίτο προκριματικό του Τσάμπιονς Λιγκ, όπου αποκλείστηκε με δύο ήττες απ’ τη Ζενίτ, συνέχισε στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ, όπου αποκλείστηκε απ’ την ΑΪΚ. Η πιο σπουδαία επιτυχία της ήταν η συμμετοχή στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ τη σεζόν 2012-2013.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 3-0 κόντρα στη Βέντσισελ.

Στατιστικό: Έρχεται από 4/6 Under 2.5.