Πρώτος γύρος: Μπενφίκα – Ζιλ Βιθέντε 2-0

Ζιλ Βιθέντε – Μπενφίκα στην Bet365

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΖΙΛ ΒΙΘΕΝΤΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Επιστροφή στις επιτυχίες έπειτα από σχεδόν ένα μήνα για τη Ζιλ Βιθέντε, που κατάφερε να επικρατήσει εκτός έδρας με 2-1 της Σετούμπαλ την προηγούμενη αγωνιστική. Ήταν αποτελεσματική και πήρε το αποτέλεσμα που είχε ανάγκη, βάζοντας τέλος στο αρνητικό σερί τεσσάρων αναμετρήσεων που έτρεχε στο πρωτάθλημα (0-2-2). Ένα αποτέλεσμα που την έφερε στη 10η θέση της Πριμέιρα Λίγκα, αλλά και στο +11 από την επικίνδυνη ζώνη, αποκτώντας απόσταση ασφαλείας.

Πολλά τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοση της έχει καταφέρει να πανηγυρίσει δυο νίκες στις εννέα τελευταίες αγωνιστικές (2-4-3), θα προσπαθήσει να αξιοποιήσει και σήμερα την έδρα της, όπου στηρίζει φέτος πολλά, παραμένει αήττητη στα 9/10 φετινά της ματς για το πρωτάθλημα. Στο αγωνιστικό κομμάτι αμφίβολη παραμένει η συμμετοχή των Ριμπέιρο, Ροντριγκάο και Ναϊτζί. Δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής ο Άλεξ Πίντο που αγωνίζεται ως δανεικός στη Ζιλ Βιθέντε από την Μπενφίκα.

Προηγούμενο ματς: Με 2-1 εκτός έδρας επικράτησε της Σετούμπαλ η Ζιλ Βιθέντε. Αξιοποίησε τις ευκαιρίες που δημιούργησε και στο 43′ προηγήθηκε με τον Λουρένσι. Μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο, ο Σάντρο Λίμα έκανε το 2-0 στο 61′, ενώ στο 67′ οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-1. Πίεσαν στη συνέχεια, η Ζιλ Βιθέντε αντέδρασε σωστά και κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της 2-1 μέχρι το τέλος.

Ζιλ Βιθέντε Στατιστικά

*G/G τα 8/11 τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος (δες το στην Bet365).

*G/G & Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία ματς.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Διανύει περίοδο κρίσης, με την Μπενφίκα να έρχεται στο σημερινό παιχνίδι έχοντας στο μυαλό της μόνο τη νίκη. Δεν κατάφερε την περασμένη βδομάδα να φύγει με κάτι θετικό από το Χάρκοβο, όπου ηττήθηκε με 2-1 από τη Σαχτάρ Ντόνετσκ στο πρώτο μεταξύ τους ματς για τους “32” του Γιουρόπα Λιγκ. Υποδέχεται την ερχόμενη Πέμπτη τους Ουκρανούς και αναζητά το αποτέλεσμα που θα της χαρίσει το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης, καθώς μια καλή πορεία στο Γιουρόπα Λιγκ είναι ανάμεσα στους βασικούς της στόχους.

Η ομάδα του Μπρούνο Λάγκε συμπλήρωσε τέσσερα ματς χωρίς νίκη σε όλες τις διοργανώσεις, προηγήθηκαν οι ήττες από Πόρτο (3-2) και Μπράγκα (0-1) στο πρωτάθλημα, αλλά και η ισοπαλία στο Κύπελλο με τη Φαμαλικάο (1-1). Κατάφερε να γκρεμίσει μέσα σε λίγες αγωνιστικές τη μεγάλη διαφορά που “έχτισε” από την Πόρτο, βρίσκεται πλέον στη 2η θέση και στο -2 από την κορυφή μετά τη χθεσινή νίκη των «δράκων».Παραμένει αήττητη στα 18/21 φετινά της παιχνίδια στην Πριμέιρα Λίγκα (18-0-3), διαθέτει την καλύτερη άμυνα της κατηγορίας (6 γκολ) και την παραγωγικότερη επίθεση της λίγκας (37 γκολ). Χάνουν το σημερινό ματς οι τραυματίες Ζαρντέλ και Πιρές, ενώ αμφίβολη παραμένει η συμμετοχή του Αντρέ Αλμέιδα.

Προηγούμενο ματς: Την ήττα με 2-1 από τη Σαχτάρ Ντόνετσκ γνώρισε η Μπενφίκα. Συνολικά οι γηπεδούχοι παρουσίασαν ένα καλύτερο πρόσωπο και κατάφεραν στο 56′ να ανοίξουν το σκορ. Δέκα λεπτά αργότερα ήρθε η απάντηση της Μπενφίκα με τον Πίτσι να ισοφαρίζει σε 1-1 με πέναλτι. Οι “αετοί” δεν κατάφεραν να “κλειδώσουν” την ισοπαλία, στο 72′ ο Κοβαλένκο έκανε το 2-1, που ήταν και το τελικό σκορ.