9η αγωνιστική

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΕΡΕΜΠΡΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-2 από τη Λαντσκρόνα, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 2-0 (32′, 35′) και παρότι ισοφάρισε με τα τέρματα των Μίλεσκογκ (45’+1) και Φίσιτς (54′), εν τέλει δέχθηκε και τρίτο τέρμα στο 74ο λεπτό.

Τέλος έλαβε το αήττητο σερί των τριών αγώνων για την Έρεμπρο, στο οποίο και μετρούσε δυο νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κρίστιαν Γέρντλερ φιλοξενήθηκε από τη Λαντσκρόνα, από την οποία και ηττήθηκε με 3-2. Μπορεί να βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο σε ένα αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι, ωστόσο αντέδρασε σωστά και έφερε έστω και προσωρινά το σκορ στα ίσα. Παρόλα αυτά, δέχθηκε και τρίτο τέρμα στην πορεία, χωρίς να έχει απάντηση. Μετά και από αυτή την απώλεια, είναι στους εννέα βαθμούς σε οκτώ αναμετρήσεις, έχοντας επικρατήσει μια φορά στα τέσσερα εντός της (1-2-1). Συμπλήρωσε κάρτες ο Νασίρου Μορό, που θα εκτίσει τιμωρία, στην αποστολή είναι ο 17χρονος Ισλανδός μέσος Όλι Μελάντερ.

Έρεμπρο Στατιστικά

*Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα τέσσερα τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΧΕΛΣΙΝΓΚΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από την Ούτσικτενς, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 32ο λεπτό.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παρέμεινε για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι η Χέλσινγκμποργκ, έχοντας μια ισοπαλία και δυο ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Στιούαρτ Μπάξτερ υποδέχθηκε την Ούτσικτενς, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-1. Βρέθηκε πίσω σε ένα πρώτο ημίχρονο όπου ήταν κατώτερη των προσδοκιών, ενώ παρότι ισορρόπησε την κατάσταση στην πορεία, δεν άλλαξε την κατάσταση. Αυτή ήταν η έκτη της ήττα στα οκτώ πρώτα παιχνίδια της (1-1-6), οπότε και παραμένει αρκετά χαμηλά στην κατάταξη, με μόλις τέσσερις βαθμούς. Εκτός μάχης είναι οι τιμωρημένοι Ρέινχολντ, Ακουά και Χολστ.