16η αγωνιστική

*Με g/g+over2.5 γκολ ολοκληρώθηκαν οι 4 από τις τελευταίες 5 αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Χωρίς χρήση VAR.

ΧΑΚΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία με 3-3 απέναντι στη Βάασα, την περασμένη αγωνιστική. Αμφότερες εξαιρετικά εύστοχες στο 1ο ημίχρονο, με το δείκτη του σκορ να δείχνει 2-2 στο 43′, με μόλις δύο σουτ εντός εστίας για καθεμία τους στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο! Η Χάκα δεν πατούσε καλά στην αρχή του β’ μέρους, με τη Βάασα να το εκμεταλλεύεται, παίρνοντας το προβάδισμα στο 62ο λεπτό του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, πίεσαν μέχρι τέλους, φτάνοντας στο τελικό 3-3 στο 90+3′, με γκολ του Ζαροκώστα.

Παρέμεινε αήττητη για έκτο συνεχόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος (3-3-0). Βρίσκεται στην 5η θέση της βαθμολογίας, στο +3 από την εξάδα του υποβιβασμού και την 7η Σεϊναγιόεν. Μετράει μόλις 1 ήττα σε 7 εντός έδρας αγώνες πρωταθλήματος (4-2-1), με τους 6 από αυτούς να έχουν ολοκληρωθεί με g/g.

“Έχουμε δεχτεί πολλά φθηνά γκολ το τελευταίο διάστημα, αλλά οι παίκτες μας έχουν δείξει χαρακτήρα, έχοντας σώσει την ομάδα από ήττα στα τελευταία λεπτά οκτώ φορές φέτος!”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο κόουτς Ταΐνιο.

Χάνει τη σεζόν ο Γκμπε.

Χάκα Στατιστικά

*Over3.5+g/g στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

ΚΟΥΟΠΙΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Συνέτριψε με 1-4 εκτός έδρας τη Μιλσάμι, στη ρεβάνς των δύο ομάδων για το 2ο προκριματικό γύρο του Europa Conference League, παίρνοντας μαζί και την πρόκριση. Σε ένα ισορροπημένο 1ο ημίχρονο, με λίγες φάσεις εκατέρωθεν, κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο 27′, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε κρίσιμο χρονικό σημείο (1-1 στο 45+2′). Μπήκε δυνατα στο β’ μέρος, έκανε νωρίς το 1-2 (53′)και έκτοτε έλεγξε απόλυτα το παιχνίδι. Το τελικό 1-4 διαμορφώθηκε με γκολ στο 88′ και το 90+1′.

Για το πρωτάθλημα, άνετη εντός έδρας νίκη με 5-1 επί της Χέλσινγκφορς. Βρίσκεται στην 1η θέση της βαθμολογίας, ισόβαθμη με τη 2η Ελσίνκι, έχοντας δύο παιχνίδια λιγότερα. Μετράει μόλις 1 ήττα σε 7 εκτός έδρας αγώνες πρωταθλήματος (4-2-1), έχοντας δεχτεί μόλις 5 γκολ στο διάστημα αυτό.

Ταλαιπωρήθηκε για ακόμη μία φορά μετά το 11ωρο ταξίδι που έκανε οδικώς για τη Μολδαβία την Τετάρτη. Επέστρεψε το βράδυ της Παρασκευής στο Ελσίνκι, όπου και προπονήθηκε χθες, για να ταξιδέψει σήμερα στο Βαλκεακόσκι, για τις ανάγκες της αναμέτρησης με τη Χάκα.

Εκτός οι Βέτελι, Πάουλο Ρικάρντο, Πόποβιτς και Σιτσινάβα.