*Νοκ-άουτ παιχνίδι για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Κεκλεισμένων των θυρών.

*Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

*Η νικήτρια θα αντιμετωπίσει στον 3ο προκριματικό γύρο τον νικητή την Κλουζ.

Τζουργκάρντεν – Γιουρόπα στον Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΤΖΟΥΡΓΚΑΡΝΤΕΝ ΑΝΑΛΥΣΗ (Σουηδία, 235)

Επέστρεψε για πρώτη φορά μετά το 2006 στο Τσάμπιονς Λιγκ η Τζουργκάρντεν, η πορεία της όμως στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση κράτησε για λίγο, με την περσινή πρωταθλήτρια Σουηδίας να γνωρίζει τον αποκλεισμό 2-0 από την Φερεντσβάρος στην Ουγγαρία. Δεν έκανε καλή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, έμεινε δίκαια πίσω στο σκορ. Ανέλαβε περισσότερες πρωτοβουλίες στο δεύτερο μέρος, το 2-0 στο 62’ έκανε ακόμη πιο δύσκολο το έργο της και δεν βρήκε τον τρόπο να μπει ξανά στη διεκδίκηση της πρόκρισης.

Υποβιβάστηκε στο Γιουρόπα Λιγκ και ξεκινάει την προσπάθεια της απόψε, με στόχο να μπει στους ομίλους της διοργάνωσης. Η προηγούμενη της παρουσία στα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ ήταν το 2018, εκεί όπου στον 2ο προκριματικό γύρο γνώρισε τον αποκλεισμό από την ουκρανική Ιλίτσιβετς στην παράταση (1-1 και τα δύο παιχνίδια).

Σε εξέλιξη η Άλσβενσκαν, με την Τζουργκάρντεν να καταλαμβάνει αυτή τη στιγμή την 5η θέση με 31 πόντους, στο -2 απ’ την τριάδα και στο -9 από την πρωτοπόρο Μάλμε. Δεν είναι σε καλή κατάσταση το τελευταίο διάστημα, αγνοεί τρεις αγωνιστικές τη χαρά της νίκης (0-2-1) και στο πρόσφατο χρονικά παιχνίδι της παραχώρησε εντός έδρας 1-1 με την Έλφσμποργκ στη Στοκχόλμη. Στο αγωνιστικό κομμάτι, απουσιάζουν οι Μπάντα (Επιθετικός, 7, 1), Μπέρκροθ (Επιθετικός, 5, 1), επανέρχεται ο Μπεργκ (Μέσος, 16, 3).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Έλφσμποργκ. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 21′, ισοφάρισε με τον Τσιλούφια στο 47′.

ΤΖΟΥΡΓΚΑΡΝΤΕΝ Στατιστικά

*2-3 Goal τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στον Stoiximan).

*Έρχεται από 7/9 Over 2.5 ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Παίξε νόμιμα στη Stoiximan +21 (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΑΝΑΛΥΣΗ (Γιβραλτάρ, 320)

Η Γιουρόπα ξεκίνησε φέτος την ευρωπαϊκή πορεία από τον 1ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Εκεί, κληρώθηκε με τον ισχυρό Ερυθρό Αστέρα και ο αποκλεισμός ήρθε αναμενόμενα στη Σερβία (5-0). Σε παθητικό ρόλο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, δέχθηκε δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, τρία γκολ στο δεύτερο μέρος, δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα και να σώσει τουλάχιστον τα προσχήματα.

Θα συνεχίσει στο Γιουρόπα Λιγκ και θα χρειαστεί να κάνει υπέρβαση κόντρα στην Τζουργκάρντεν για να προκριθεί στον 3ο προκριματικό γύρο. Πέρσι, πέρασε τον προκαταρκτικό γύρο της εν λόγω διοργάνωσης (απέκλεισε τη Σάντα Ζούλια), γνωρίζοντας στον 1ο προκριματικό γύρο τον αποκλεισμό από τη Λέγκια Βαρσοβίας (0-0 εκτός, ήττα 3-0 εντός).

Δεν έχουν ξεκινήσει οι υποχρεώσεις της στο εγχώριο πρωτάθλημα, στο προηγούμενο τερμάτισε στην πρώτη θέση, αλλά η λίγκα διέκοψε το πρωτάθλημα λόγω κορωνοϊού. Στο τιμόνι της ομάδας βρίσκεται απ’ το 2019 ο Ισπανός Ράφα Εσκομπάρ, το ρόστερ της απαρτίζεται από γηγενείς και Ισπανούς ποδοσφαιριστές, ενώ υπάρχουν σε αυτό και δύο με καταγωγή απ’ την Γκάνα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 5-0 από τον Ερυθρό Αστέρα για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 35′, δέχθηκε το 2-0 στο 44′, το 3-0 στο 52′, με τον Ερυθρό ν’ αυξάνει τον δείκτη του σκορ στο 78′ και στο 87′.