* 17η αγωνιστική.

* Το τελευταίο διπλό στα μεταξύ τους παιχνίδια ήταν της Ντεπορτίβο Κάλι το 2016. Έκτοτε δεν υπάρχει νίκη φιλοξενούμενου.

* Under 2,5 οι 4/5 τελευταίες αναμετρήσεις τους, οι 3 με N/G.

ΤΖΑΓΟΥΑΡΕΣ

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλη με την Ντεπορτίβο Περέιρα εκτός χωρίς σκορ. Έχασε πέναλτι στο 16’ με τον Μορέλο, η αντίπαλος έπαιξε σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του στόπερ Πεστάνια.

Παρ’ όλο που συνεχίζει με τον υπηρεσιακό Μέντες, πήρε ένα σπουδαίο αποτέλεσμα. Τη βοήθησε το γεγονός ότι για ένα ημίχρονο ήταν με παίκτη περισσότερο, από την άλλη όμως πέταξε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί με το χαμένο πέναλτι, κάτι που την επηρέασε και ψυχολογικά, έστω και πρόσκαιρα.

Πάντα στη ζώνη του υποβιβασμού, δεν της αρκούν οι ισοπαλίες για να βγει από αυτήν τη δύσκολη θέση. Χρειάζεται νίκες για να τα καταφέρει, ειδικά στα εντός έδρας παιχνίδια απέναντι σε ομάδες που βρίσκονται κοντά στη ζώνη, όπως η Ντεπορτίβο Κάλι.

Τζαγουάρες Στατιστικά

* Χωρίς νίκη στα 6 τελευταία, τρέχει σερί με 3 ισοπαλίες.

* Στα 6 τελευταία μετράει 4 N/G & under 2,5, αλλά τα 2/3 πιο πρόσφατα ματς της ήταν G/G & over 2,5.

ΝΤΕΠΟΡΤΙΒΟ ΚΑΛΙ

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλη με την Αμέρικα ντε Κάλι στο κλάσικο με 1-1. Πίσω στο σκορ από το γκολ του Καστριγιόν (45’+2), ισοφάρισε με τον Καστίγιο στο 78’.

Η ισοπαλία με την Αμέρικα δεν ήταν το αποτέλεσμα που θα της άλλαζε την ψυχολογία αλλά εκλήφθηκε ως πολύ θετικό από τον υπηρεσιακό τεχνικό, Πατίνιο, κατά δήλωσή του. Ήρωας ο Φαμπιάν Καστίγιο, με το που αποκτήθηκε άρχισε να σκοράρει και να δικαιώνει τη διοίκηση που τον εμπιστεύτηκε, παρά την προχωρημένη ηλικία του.

Όλα δείχνουν πως το πρωτάθλημα οριστικά θα κλείσει με τον Πατίνιο στον πάγκο. Μοναδικός στόχος η θωράκιση του μέσου όρου της στην ειδική βαθμολογία, παραμένει στο όριο με τη ζώνη του υποβιβασμού, με τη διαφορά να έχει μειωθεί από Τζαγουάρες και Πατριότας.