* 16η αγωνιστική (εξ αναβολής)

* Over 2.5 τα 9/10 τελευταία επίσημα μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Τουρκίας

ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Ανκαραγκιουτσού. Ο Βίστσα πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 30ο λεπτό.

Έχουν εδραιωθεί σε τροχιά Ευρώπης οι “μπορντο-μαβιλερί” με τον κόουτς Αβτσί στα ηνία, το Σάββατο έκαναν ποδαρικό στο 2024 με τρίτο σερί επιτυχημένο ταξίδι και διεύρυναν το αήττητο σερί τους στο 4-1-0.

Με μία καλή ευκαιρία εκατέρωθεν ξεκίνησε το παιχνίδι στην Άγκυρα, για να προηγηθεί η Τραμπζονσπόρ σε μετάβαση, εκμεταλλευόμενη λάθος των γηπεδούχων στο build up. Η Ανκαραγκιουτσού έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με δύο καλές τελικές εκτός περιοχής, σε καταστάσεις transition, με τον ίδιο τρόπο απείλησε πρώτη και μετά την ανάπαυλα. Όσο περνούσαν τα λεπτά όμως η Τραμπζονσπόρ είχε μεγαλύτερη σιγουριά στο παιχνίδι της, αμύνθηκε αποτελεσματικά και περισσότερο απείλησε με δεύτερο γκολ παίζοντας στο χώρο, παρά κινδύνευσε με ισοφάριση.

Δεν προέκυψε νέο πρόβλημα τραυματισμού, αλλά δεν λείπουν τα προβλήματα ενόψει Σαμσουνσπόρ. Τραυματίες είναι οι θεωρητικά βασικοί Ντένσβιλ (στόπερ), Ομούρ (μέσος), μακροχρόνια εκτός οι Όρσιτς (εξτρέμ), Μποζόκ (φορ), ενώ οι Τρεζεγκέ (εξτρέμ), Πεπέ (εξτρέμ) λείπουν στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής.

Στα μεταγραφικά, ο Κουρμπέλης (αμ. χαφ) παραχωρήθηκε με δανεισμό στην Καραγκιουμρούκ, ενώ ο Μπακασέτας (μέσος) είναι πολύ κοντά στην Μπεσίκτας σύμφωνα με τη φημολογία.

ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 7/9 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΣΑΜΣΟΥΝΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Καραγκιουμρούκ. Ο Καρά πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 84ο λεπτό.

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε η ομάδα της Σαμσούντας με την οριακή επικράτηση στο σαββατιάτικο “εξάποντο” επιβίωσης κι εξανέμισε τη διαφορά από τις θέσεις παραμονής.

Σε αργό τέμπο το πρώτο ημίχρονο, δεν πάρθηκε ρίσκο από τις δύο ομάδες, έλειψαν οι καθαρές ευκαιρίες. Η Σαμσουνσπόρ είχε την πιο σημαντική και στις καθυστερήσεις ο φορ της γλίτωσε δεύτερη κίτρινη. Δεν άλλαξε το σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο, όλα έδειχναν ότι δεν θα σπάσει η ισορροπία, αλλά σε μία συνολική αδράνεια της αντίπαλης άμυνας σκόραρε με το κεφάλι ο αναπληρωματικός επιθετικός της.

Στα αγωνιστικά νέα, ο Γιαβρού (στόπερ/μπακ) πλησιάζει στην επιστροφή του, αλλά οι Τσετίν (στόπερ), Λάουρα (φορ) παραμένουν τραυματίες. Απουσιάζει λόγω οικογενειακού προβλήματος ο ενίοτε βασικός Τιρπάν (δεξί μπακ) και λόγω Κυπέλλου Εθνών Αφρικής οι ρολίστες Νάνου (δεξί μπακ), Σίντλερ (δεξί μπακ) και ο σημαντικός Εντσάμ (μέσος).