*Προκριματικά του Euro 2024 που θα διεξαχθεί στα γήπεδα της Γερμανίας. Πενήντα τρεις ομάδες χωρίστηκαν σε δέκα ομίλους, την πρόκριση θα πάρουν οι δύο πρώτες αυτών. Η Γερμανία προκρίθηκε αυτόματα στα τελικά ως οικοδέσποινα και η Ρωσία αποκλείστηκε λόγω των εχθροπραξιών με την Ουκρανία.

*Under 2,5 στα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Η Τουρκία παραμένει αήττητη στα τρία τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (1-2-0).

Δείτε τα Προγνωστικά Προκριματικά Euro 2024

ΤΟΥΡΚΙΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (2-1) της Αρμενίας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με αυτογκόλ του Καμπάκ (10′), απάντησαν οι Κοκτσού (34′) και Ακτούρκογλου (64′).

Δυσκολεύτηκε, αλλά επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί που έφερε η Τουρκία στην έδρα της Αρμενίας (2-1). Βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο από νωρίς, απάντησε με γκολάρα του Κοκτσού κι ανέτρεψε τα δεδομένα με γρήγορη εκτέλεση φάουλ στο κέντρο και ψύχραιμο πλασέ του Ακτούρκογλου. Στο 73′ ο Γκιουνόκ έκανε την επέμβαση της αναμέτρησης γράφοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Ήταν η 10η νίκη σε 15 αναμετρήσεις για τον ομοσπονδιακό τεχνικό Κουντζ, στις υπόλοιπες σημείωσε δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες. “Δώσαμε μία σκληρή μάχη και πανηγυρίσαμε ένα δίκαιο αποτέλεσμα. Είμαι χαρούμενος για τους ποδοσφαιριστές”, υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο 60χρονος Γερμανός. Δεν αποκλείεται να προχωρήσει σε κάποιες αλλαγές στο βασικό σχήμα του, δύσκολα θα βγει από αυτό ο Ουνάλ. Ίσως κάτσει στον πάγκο ένας εκ των Καμπάκ και Σογιουντσού.

Η αποστολή της Εθνικής Τουρκίας

Τερματοφύλακες: Τσακίρ (Τράμπζονσπορ), Γκιουνόκ (Μπεσίκτας), Μπαγιντίρ (Φενερμπαχτσέ) – Αμυντικοί: Σογιουντσού (Λέστερ), Τσέλικ (Ρόμα), Ντεμιράλ (Αταλάντα), Καμπάκ (Χόφενχαϊμ), Καντιόγλου (Φενερμπαχτσέ), Ελμαλί (Τράμπζονσπορ), Εζκατσάρ (Βαλένθια), Ακαϊντίν (Φενερμπαχτσέ), Μπουλούτ (Καϊσέρισπορ), Σανούτς (Μπεσίκτας), Μπαρντακτσί (Γαλατασαράι) – Μέσοι: Τσαλχάνογλου (Ίντερ), Καχβετσί (Φενερμπαχτσέ), Κοκτσού (Φέγενορντ), Ομούρ (Τράμπζονσπορ), Εζτσάν (Ντόρτμουντ), Γιούκσεκ (Φενερμπαχτσέ), Γκιουλέρ (Φενερμπαχτσέ), Αϊντίν (Σάλκε) – Επιθετικοί: Τοσούν (Μπεσίκτας), Ουντέρ (Μαρσέιγ), Ουνάλ (Χετάφε), Ακτούρκογλου (Γαλατασαράι), Γιλμάζ (Γαλατασαράι), Ναγίρ (Ουμρανιγεσπόρ)

ΤΟΥΡΚΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

ΚΡΟΑΤΙΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με την Ουαλία. Ο Κράμαριτς έκανε το 1-0 στο 28′, απάντησαν οι φιλοξενούμενοι στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων με Μπρόαντχεντ.

Δύο βαθμούς πέταξε στο Σπλιτ η Κροατία με αντίπαλο την Ουαλία, χάνοντας σπουδαίες ευκαιρίες για να πανηγυρίσει τη νίκη στη μεταξύ τους αναμέτρηση (1-1). Κορυφαία όλων το δοκάρι του Πέρισιτς οχτώ λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90′, νωρίτερα οι γηπεδούχοι αφενός είχαν το πάνω χέρι, αφετέρου δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά.

Στις καθυστερήσεις μετά από δυνατή εκτέλεση πλαγίου οι Ουαλοί έπιασαν στον ύπνο την αμυντική γραμμή της Κροατίας ισοφαρίζοντας σε 1-1. “Δεν πρέπει να επηρεαστούμε από το αποτέλεσμα της πρεμιέρας”, υπογράμμισε ο ομοσπονδιακός τεχνικός Ντάλιτς. Στις έντεκα τελευταίες αναμετρήσεις σε προκριματικά Euro η “χρβάτσκα” γνώρισε μόλις μία ήττα στην έδρα της Ουγγαρίας (2-1) στις 24 Μαρτίου 2019: Στις υπόλοιπες σημείωσε επτά νίκες και τρεις ισοπαλίες.

Η αποστολή της Εθνικής Κροατίας

Τερματοφύλακες: Λιβάκοβιτς (Ντιναμό Ζάγκρεμπ), Γκρμπιτς (Ατλέτικο), Λάμπροβιτς (Ριέκα) – Αμυντικοί: Βίντα (ΑΕΚ), Μπάρισιτς (Ρέιντζερς), Γιουράνοβιτς (Ουνιόν Βερολίνου), Γκβάρντιολ (Λειψία), Σόσα (Στουτγκάρδη), Στάνισιτς (Μπάγερν), Έρλιτς (Σασουόλο), Σούταλο (Ντιναμό Ζάγκρεμπ) – Μέσοι: Μόντριτς (Ρεάλ), Κόβατσιτς (Τσέλσι), Μπρόζοβιτς (Ίντερ), Πάσαλιτς (Αταλάντα), Βλάσιτς (Τορίνο), Μάγερ (Ρεν), Ιβάνουτσεκ (Ντιναμό Ζάγκρεμπ) – Επιθετικοί: Πέρισιτς (Τότεναμ), Κράμαριτς (Χόφενχαϊμ), Λιβάγια (Χάιντουκ), Πέτκοβιτς (Ντιναμό Ζάγκρεμπ), Όρσιτς (Σαουθάμπτον), Μούσα (Μπενφίκα)