*Over 2.5 τα 13/14 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Goal/Goal τα 8/9 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Σουηδίας

ΚΑΛΜΑΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Έλφσμποργκ, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στο 39′ με τον Ισλάμοβιτς και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στο 47′, οκτώ λεπτά αργότερα βρήκε και πάλι δίχτυα, με τον Σκραμπ.

Από την πρώτη φετινή της νίκη προέρχεται η Κάλμαρ. Πιο συγκεκριμένα, την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χένρικ Γένσεν φιλοξενήθηκε από την Έλφσμποργκ, στην έδρα της οποίας πήρε το διπλό, μετά και το τελικό 1-2. Αποτέλεσμα που δε συνάδει και με την εικόνα του ματς βέβαια. Είχε περισσότερο παθητικό ρόλο σε όλο το πρώτο ημίχρονο, κόντρα στη ροή όμως πήρε το προβάδισμα. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια δέχθηκε γρήγορα την ισοφάριση, είχε όμως άμεση απάντηση, αντέχοντας στην όποια πίεση της ασκήθηκε στην πορεία.

Πρώτοι φετινοί βαθμοί, καθώς είχε προηγηθεί οι τρεις ήττες από Χάμαρμπι (3-1 εκτός), Σίριους (1-2 εντός) και Γκέτεμποργκ (0-1 εντός). Έχοντας αποχωρήσει με πρόβλημα στο προηγούμενο παιχνίδι, δίνεται αμφίβολος ο μέσος Χάλμπεργκ.

Κάλμαρ Στατιστικά

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 5/6 τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΓΚΑΪΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Μιάλμπι, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Κούπερ-Λοβ στο 77′ και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στο 80′, τρία λεπτά αργότερα βρήκε και πάλι δίχτυα με τον Κούπερ-Λοβ.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Γκάις, μετά και την ήττα που υπέστη στην έδρα της Νόρκεπινγκ (1-0). Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Φρέντρικ Χόλμπεργκ υποδέχθηκε τη Μιάλμπι, της οποίας και επικράτησε με 2-1. Σε γενικές γραμμές το μεταξύ τους ήταν αρκετά ισορροπημένο από πλευράς ευκαιριών, ωστόσο η ίδια ήταν πιο αποτελεσματική για να πάρει το ματς, τη στιγμή που όλα τα γκολ σημειώθηκαν στα τελευταία λεπτά.

Δεύτερη φετινή της νίκη, μετά και από εκείνη που προηγήθηκε κόντρα στη Βάρναμο (1-2 εκτός), έχοντας και δυο ήττες μέχρι τώρα. Υπολογίζεται και πάλι ο βασικός πορτιέρο Κράσνικι, που λόγω προβλήματος δεν έπαιξε στο τελευταίο.