*Η Λανς επικράτησε και στα πέντε τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την Τουλούζ.

*No Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Λανς – Τουλούζ 2-1

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΤΟΥΛΟΥΖ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 3-3 με τη Ρουέν, για το κύπελλο. Βρέθηκε πίσω στο 16ο λεπτό και παρότι έκανε την ανατροπή με τους Σιέρο (πεν. 19′) και Γκμποχό (32′), στην πορεία δέχθηκε ακόμη δυο τέρματα (πεν. 43′, 64′). Ισοφάρισε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Νικολάισεν, ωστόσο ηττήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι 12-11.

Μια από τις εκπλήξεις έζησε η Τουλούζ στο φετινό κύπελλο και τέθηκε εκτός συνέχειας από αυτό. Για την ακρίβεια, η ομάδα του Κάρλες Μαρτίνεθ φιλοξενήθηκε από τη Ρουέν, για τους “32” της διοργάνωσης, με την οποία έμεινε στο 3-3 στην κανονική διάρκεια.

Βρέθηκε πρώτη πίσω στο σκορ και παρότι έκανε προσωρινά την ανατροπή, εν τέλει είδε την αντίπαλο της να φέρνει τούμπα το ματς και να παίρνει τα ηνία στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου. Παρόλα αυτά, η ίδια κατάφερε να σώσει την παρτίδα στο φινάλε και να στείλει το ζευγάρι στα πέναλτι. Δεν ήταν για καρδιακούς η διαδικασία αυτών, με την ίδια να χάνει εν τέλει με 12-11 την πρόκριση.

Το βλέμμα της τώρα είναι για την ώρα στο πρωτάθλημα, εκεί όπου την προηγούμενη αγωνιστική, έφυγε με το διπλό (0-1) από την έδρα της Μετς. Κάπως έτσι, έβαλε τέλος στο σερί των δέκα αγώνων χωρίς τρίποντο (0-5-5) και πήρε βαθμολογική ανάσα στη μάχη που δίνει για την παραμονή στην κατηγορία. Αγνοεί τη νίκη στα πέντε πιο πρόσφατα εντός της (0-3-2).

Παραχώρησε δανεικό στη Ράντερς τον Σουηδό μπακ Όλιβερ Ζαντέν, μέχρι το φινάλε της σεζόν, με τους Δανούς να έχουν οψιόν αγοράς του 22χρονου παίκτη. Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο Ντεσλέ και είναι στην αποστολή. Αντιθέτως, δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής ο δανεικός από τη Λανς, Στάιν Σπίρινγκς, τραυματίες είναι οι Κέβεν Κεμπέν, Ντενίς Ζενρό και Ζακάρια Αμπουκλάλ.

Τουλούζ Στατιστικά

*No Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΑΝΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-2 από την Παρί Σεν Ζερμέν, για το πρωτάθλημα. Έχασε πέναλτι με τον Φρανκόφσκι στο έβδομο λεπτό, για να βρεθεί πίσω στο μισάωρο. Έμεινε με δέκα παίκτες στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, όταν και αποβλήθηκε ο Γκαντί, για να δεχθεί και δεύτερο τέρμα στο 89′.

Από τη δεύτερη διαδοχική της ήττα προέρχεται στο πρωτάθλημα η Λανς. Για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Φρανκ Εζ υποδέχθηκε την Παρί Σεν Ζερμέν, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-2.

Έχασε τεράστια ευκαιρία να προηγηθεί στο ξεκίνημα, με τον Φρανκόφσκι να στέλνει τη μπάλα στον αντίπαλο τερματοφύλακα σε εκτέλεση πέναλτι. Στην πορεία είχε περισσότερο το ρόλο του θεατή και βρέθηκε πίσω στο μισάωρο. Προσπάθησε να βγάλει αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο, όμως δεν ικανή να διασπάσει τη αντίπαλη άμυνα. Αντιθέτως, δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στο φινάλε.

Μετά και τα τελευταία αρνητικά αποτελέσματα, βρίσκεται στα μέσα της κατάταξης και προσπαθεί να διατηρηθεί σε επαφή με τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη. Πανηγύρισε ένα διπλό στις πέντε πιο πρόσφατες εξόδους της (1-3-1), στις 4/5 δεν κατάφερε να σκοράρει.

Στα μεταγραφικά, άφησε ελεύθερο τον πορτιέρο Φαρίνιες, ενώ επέστρεψε στην Κλαμπ Μπριζ ο Μαουασά, καθώς διακόπηκε ο δανεισμός του.

Με αρκετές απουσίες η αποστολή της, καθώς εκτός από τους γνώριμους διεθνείς, απουσιάζουν οι τραυματίες Σαμπό και Μασάδο, αλλά και οι Γκραντί και Φρανκόφσκι που είναι τιμωρημένοι. Επέστρεψε από το Κόπα Άφρικα ο Αμπντούλ Σαμέντ.