ΕΙΡ - ΣΤΕΝΧΑΟΥΣΜΙΟΥΡ Προγνωστικά

*Φάση των ομίλων του Λιγκ Καπ Σκωτίας. Οι ομάδες είναι χωρισμένες σε οκτώ ομίλους των πέντε ομάδων. Σε περίπτωση ισοπαλίας, ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι, με τον νικητή να παίρνει έναν επιπλέον βαθμό. Προκρίνονται οι οκτώ πρώτοι του κάθε ομίλου καθώς και οι τέσσερις καλύτεροι δεύτεροι.

5ος όμιλος: Έιρ 6 (2 αγ.), Πάρτικ Θιστλ 6 (2), Στενχάσουμιουρ 3 (3), Μόρτον 3 (3), Άλμπιον Ρόβερς 0 (2).

ΕΪΡ (Championship)

Ιδανικά έχει ξεκινήσει τις υποχρεώσεις στο Λιγκ Καπ η Έιρ. Στην πρεμιέρα της στην διοργάνωση υποδέχθηκε την Μόρτον, κόντρα στην οποία αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, πήρε τη νίκη με 3-1 χάρη σε χατ τρικ του Σάνκλαντ. Έπειτα, στο δρόμο της βρέθηκε η Άλμπιον Ρόβερς και η Έιρ επικράτησε και σε αυτό το ματς με 2-0, με σκόρερ τους Φόρεστ και Μπελ.

“Θέλουμε να πετύχουμε την τρίτη διαδοχική μας νίκη, γνωρίζουμε ότι είναι δύσκολο, αλλά είμαστε αισιόδοξοι ότι θα τα καταφέρουμε”, σημείωσε ενόψει του σημερινού αγώνα ο τεχνικός της Έιρ, Ίαν ΜακΚόλ, ο οποίος θα έχει και πάλι στη διάθεσή του τον Ρος Ντόχερτι.

Προηγούμενο ματς: Αντιμετώπισε εκτός έδρας την Άλμπιον Ρόβερς και πήρε τη νίκη με 2-0.

Στατιστικό: Τα 4/5 γκολ της Έιρ στο φετινό Λιγκ Καπ επιτεύχθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο.

ΣΤΕΝΧΑΟΥΣΜΙΟΥΡ (League One)

Τρία παιχνίδια έχει δώσει η Στενχάουσμιουρ μέχρι στιγμής στο πλαίσιο του Λιγκ Καπ και μετρά δύο ήττες και μία νίκη. Κέρδισε την Άλμπιον Ρόβερς, εντός έδρας με 4-0, ενώ ηττήθηκε με 2-0 τόσο από την Πάρτικ Θιστλ (εντός), όσο και από την Μόρτον (εκτός). Κόντρα στην τελευταία, το Προηγούμενο Σάββατο (21/07), βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 33′, πριν από την ολοκλήρωση του ημιχρόνου δέχθηκε και δεύτερο γκολ, χωρίς να κατορθώσει να αντιδράσει στη συνέχεια.

Προηγούμενο ματς: Αντιμετώπισε εκτός έδρας την Μόρτον, από την οποία ηττήθηκε με 2-0.

Στατιστικό: No Goal τα τρία φετινά παιχνίδια της Στενχάουσμιουρ στο Λιγκ Καπ.