*2η Αγωνιστική του 1ου ομίλου για το Λιγκ Καπ Σκωτίας.

*Από κάθε όμιλο προκρίνεται η πρώτη ομάδα στη φάση των «16» της διοργάνωσης. Επιπλέον, από τους οκτώ συνολικά ομίλους, θα προκριθούν και οι τρεις καλύτερες δεύτερες.

*Οι αναμετρήσεις είναι μονές και σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί η διαδικασία των πέναλτι, όπου ο νικητής παίρνει 1 έξτρα βαθμό.

*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΕΙΡ (ΤΣΑΜΠΙΟΝΣΙΠ)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία εναντίον της Στέρλινγκ με σκορ 1-1, στα πλαίσια της φάσης των ομίλων του Λιγκ Καπ. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον ΜακΓκέχι στο 21’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Μπρίντεν στο 84’. Τον έξτρα πόντο πήρε η Έιρ στα πέναλτι με σκορ 4-3.

Μετριότητα έβγαλε στο πρώτο επίσημο ματς της σεζόν η Έιρ, αλλά κατάφερε εν τέλη να πάρει τον έξτρα βαθμό, επικρατώντας στα πέναλτι. Είχε μεν ευκαιρίες, αξιοποίησε όμως μόλις μία από αυτές στην επανάληψη, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα. Πρώτη εντός έδρας αναμέτρηση για κείνη φέτος και θέλει φυσικά να πάρει το τρίποντο, εξασφαλίζοντας ως ένα βαθμό την παρουσία της στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Έιρ Στατιστικά

*Με No Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΣΤΕΝΧΑΟΥΣΜΙΟΥΡ (Β’ ΣΚΩΤΙΑΣ)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Σεντ Τζόνστον με σκορ 1-0, στα πλαίσια της φάσης των ομίλων του Λιγκ Καπ. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Ο’Ρίλεϊ στο 49’.

Πολύ καλή εμφάνιση και μεγάλη νίκη κόντρα σε μια ομάδα που αγωνίζεται στην κορυφαία κατηγορία της χώρας. Δεν δίστασε να πιέσει και να ψάξει το γκολ, κάτι το οποίο της έδωσε το προβάδισμα με την έναρξη της επανάληψης. Παρά την πίεση που δέχθηκε, κράτησε το μηδέν ως το τελευταίο σφύριγμα. Ομάδα από τη Τσάμπιονσιπ αντιμετωπίζει σήμερα και αν καταφέρει να φύγει με θετικό αποτέλεσμα, τότε θα έχει κάνει ένα τεράστιο βήμα για να δώσει το παρόν στη νοκ-άουτ φάση της διοργάνωσης.