14η αγωνιστική

*100% πληρότητα θεατών.

*Σερί 2-4-0 μετρά η Τουλούζ στα έξι τελευταία παιχνίδια της απέναντι στην Γκινγκάμπ. Τελευταία νίκη της Γκινγκάμπ, τον Απρίλιο του 2017.

*Ο φορ της Τουλούζ, Χέιλι, σκοράρει μέσο όρο κάθε 121 λεπτά, δεύτερο καλύτερο ρεκόρ στην Γαλλία πίσω από τον Εμπαπέ.

*11/13 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με 2-3 γκολ

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΤΟΥΛΟΥΖ ΑΝΑΛΥΣΗ

Σε ένα παιχνίδι που παρουσιάστηκε αρκετά αφελής αμυντικά αλλά έπαιξε όμορφο ποδόσφαιρο, πήρε παλικαρίσιο βαθμό. Ο λόγος για το 2-2 της περασμένης εβδομάδας στην έδρα της Παρί, αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ από το πουθενά και χωρίς να απειληθεί, ενώ ένα ανύπαρκτο πέναλτι την οδήγησε στο 2-0 κατά της στο πρώτο μέρος. Έχοντας αντίπαλο και έναν κακό αγωνιστικό χώρο, προσαρμόστηκε και με κάποιες αλλαγές του Μοντανιέ άλλαξε το στυλ της και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 με πρωταγωνιστή τον φορ Χέιλι. Παραμένει στην κορυφή με ανεβασμένη ψυχολογία.

«Αυτό που κάνουμε είναι καλό, αλλά μόλις μετά βίας είναι αρκετό. Πρέπει να διατηρήσουμε το επίπεδό μας ή ακόμα και να πετύχουμε να το ανεβάσουμε στα επόμενα ματς. Όταν είσαι πρώτος, το πιο δύσκολο κομμάτι είναι να παραμείνεις εκεί. Μας αρέσουν όμως οι δύσκολες προκλήσεις. Ήμασταν πρωτοπόροι για αρκετές εβδομάδες, και αυτό εξακολουθούμε να το επιθυμούμε, αλλά αυτό θα χρειαστεί δουλειά», το σχόλιο του Μοντανιέ. Μοναδική απουσία εν όψει Γκινγκάμπ, ο μακροχρόνιος ταλαντούχος στόπερ Ρουό (9/1).

Προηγούμενο παιχνίδι: Ισοπαλία με 2-2 απέναντι στην Παρί εκτός έδρας για το πρωτάθλημα, σε ματς που έχανε με 2-0 στο ημίχρονο.

Τουλούζ Στατιστικά

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν over 3,5 (δες το στο Pamestoixima)

*Σκοράρει πρώτη στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΓΚΙΝΓΚΑΜΠ ΑΝΑΛΥΣΗ

Κάτι δείχνει να αλλάζει σιγά σιγά στην Γκινγκάμπ μετά την αλλαγή πλεύσης στην φιλοσοφία της. Προέρχεται από την καλύτερη φετινή της εμφάνιση, αφού κέρδισε εύκολα στην έδρα της με 3-1 την Νιμ. Άνοιξε νωρίς το σκορ αλλά έριξε λίγο τον ρυθμό του αγώνα, φόρτσαρε ξανά στην επανάληψη και έκανε το 3-0 που μειώθηκε στο 80′. Δύο γκολ έβαλε ο φορμαρισμένος φορ Πιερό, που τείνει να εξελιχθεί σε σημείο αναφοράς της στο επιθετικό κομμάτι.

«Βγάλαμε την ίδια ενέργεια και σε προηγούμενα παιχνίδια, αλλά για πρώτη φορά καταφέραμε να την συνδιάσουμε και με την αποτελεσματικότητα», σχολίασε ο προπονητής Ντιμόν. Μεγάλο ρόλο στο παιχνίδι της παίζει ο αρχηγός Εμσανγκαμά, που μοιράζει ασίστ και αποτελεί τον ενορχηστρωτή της. Χωρίς αυτόν στην εντεκάδα, βρίσκεται τουλάχιστον δύο ταχύτητες κάτω.

Μακροχρόνιος απών ο στόπερ Σαμπάιο (6/1), εκτός στα τελευταία παραμένεο ο νεαρός στόπερ Καμαρά (6/0), όπως και ο αμυντικός μέσος Μπα (6/0). Θα λείψει αρκετό καιρό ο έτερος στόπερ Εμπόα, που ακόμη δεν έχει κάνει ντεπούτο φέτος.

Προηγούμενο παιχνίδι: Κέρδισε άνετα με 3-1 την Νιμ εντός έδρας για το πρωτάθλημα, το περασμένο Σάββατο.