*29η αγωνιστική

*Σε προηγούμενους γύρους: Λουγκάνο – Σιόν 2-3, Σιόν – Λουγκάνο 2-3, Σιόν – Λουγκάνο 1-1

*Στο Κύπελλο: Σιόν – Λουγκάνο 0-3

*Over 2,5 στα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΛΟΥΓΚΑΝΟ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (0-0 εκτός) με τη Σερβέτ.

Έχοντας τον τερματοφύλακα Σαΐπι σε δαιμονιώδη κατάσταση (πέντε αποκρούσεις), η Λουγκάνο απέδρασε με τον βαθμό από την έδρα της Σερβέτ (0-0) και διατηρήθηκε ζωντανή στην προσπάθεια εξόδου στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Το τελικό αποτέλεσμα δεν λέει σε καμία περίπτωση την αλήθεια.

Η Λουγκάνο διατηρείται χωρίς νίκη σε τέσσερις αγωνιστικές (0-3-1), πανηγύρισε για τελευταία φορά αυτή επί της Ζυρίχης (2-0 εντός) στις 11 Μαρτίου. Αναδείχθηκε ισόπαλη στις 5/6 τελευταίες στο “Stadio di Cornaredo”, παραμένει αήττητη σε οχτώ (τρεις νίκες). “Τρέχει” ένα θετικό σερί επί της Σιόν (2-1-0).

ΛΟΥΓΚΑΝΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2,5 στα 5/7 τελευταία παιχνίδια της.

ΣΙΟΝ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (3-1) της Γκρασχόπερς. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με Μπαλοτέλι (45+2′) και Σίο (46′), προτού μειώσει ο Τόμας Ριμπέιρο (63′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Σίπριεν (81′). Με δέκα αγωνίζονταν οι γηπεδούχοι από το 39′ (Σαμπάνι).

Επτά βαθμούς συγκέντρωσε η Σιόν στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές, απολογισμός που της επέτρεψε να πάρει βαθιά ανάσα στην προσπάθεια για αποφυγή του υποβιβασμού στη χαμηλότερη κατηγορία. Την προηγούμενη βδομάδα ανέβασε κατακόρυφα ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο, επιστρέφοντας με τη νίκη από την έδρα της Γκρασχόπερς (3-1).

Το σκορ άνοιξε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο 32χρονος Ιταλός επιθετικός Μπαλοτέλι, φτάνοντας παράλληλα τα έξι γκολ σε 16 συμμετοχές στο πρωτάθλημα. Η Σιόν άλωσε την έδρα της Λουγκάνο στις δύο τελευταίες επισκέψεις της, επικρατώντας με 3-1 και 3-2 μέσα στο 2022.