* 5η αγωνιστική.

* Τα 3 τελευταία μεταξύ τους είχαν νικητή τη φιλοξενούμενη ομάδα, 2 κέρδισε η Τίγκρε, 1 η Μπελγράνο.

* Η Μπελγράνο δέχτηκε τουλάχιστον 1 γκολ στις 5/6 τελευταίες συναντήσεις τους.

* Στο Κόπα ντε λα Λίγκα: Τίγκρε-Μπελγράνο 1-4 (30/03).

ΤΙΓΚΡΕ

Προηγούμενο ματς: Ήττα από τη Ρίβερ Πλέιτ εκτός με 3-1. Δέχτηκε πρώτη γκολ από το πέναλτι του Μπόρχα (13’), ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο από τον Μαρόνι (45’+2), με άλλα δύο γκολ του Μπόρχα στην επανάληψη (53’, 59’ πεν.) διαμορφώθηκε το τελικό 3-1.

Πάλεψε όσο μπόρεσε αλλά φάνηκε πως δεν έχει το επίπεδο να κοντράρει τη Ρίβερ Πλέιτ. Το γεγονός ότι ισοφάρισε πριν την ανάπαυλα δεν τη βοήθησε όσο θα περίμενε, δέχτηκε πολύ γρήγορα στην επανάληψη δύο γκολ και έχασε κάθε ελπίδα να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα.

Πάντα τελευταία στη συνολική βαθμολογία, με μια πεντάδα αγώνων να έχει φύγει από το νέο πρωτάθλημα, είναι δεδομένο ότι θα παραμείνει καθηλωμένη εκεί. Το μόνο που απομένει να φανεί είναι αν θα έχει και μια μεγάλη διαφορά από τις υπόλοιπες, ή θα καταφέρει να κερδίσει την Μπελγράνο και θα τις πλησιάσει περισσότερο, υπό τον όρο βέβαια να χάσουν εκείνες βαθμούς.

Νέα πολύ σημαντική απώλεια λόγω τραυματισμού ο χαφ Μαρόνι.

Τίγκρε Στατιστικά

* Μακριά από τη νίκη εδώ και 11 ματς, σε όλα δέχτηκε τουλάχιστον από 1 γκολ.

* Δέχτηκε πρώτη γκολ στα 7/9 τελευταία.

ΜΠΕΛΓΡΑΝΟ

Προηγούμενο ματς: Νίκησε την Αρχεντίνος Τζούνιορς εντός με 1-0 με το γκολ του Ερέδια στο 66’. Από το 38’ αγωνιζόταν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του φορ Τσαβαρία.

Σε εξαιρετική φόρμα, κερδίζει σταθερά σε πρωτάθλημα και Κόπα Λιμπερταδόρες. Δίνει ακόμα μεγαλύτερη αξία στο αποτέλεσμα με την Αρχεντίνος το γεγονός ότι έπαιζε με δέκα από το πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη η αντίπαλος ήταν εκείνη που πίεζε, το γκολ όμως το πέτυχε η ίδια.

Καλύπτει το χαμένο έδαφος στη συνολική βαθμολογία με τις τελευταίες νίκες, ακόμα όμως είναι πολύ χαμηλά, μακριά από το στόχο της πρώτης δεκάδας. Από την άλλη όμως, στο πρωτάθλημα έχει κάνει ένα καλό ξεκίνημα σε γενικές γραμμές, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει πως μπορεί να το διεκδικήσει.

Νέα απώλεια λόγω τραυματισμού ο μέσος Μαρίν.

Μπελγράνο Στατιστικά

* Τρέχει σερί με 3 νίκες, όλες με ένα γκολ διαφορά.

* Μετράει μόνο 1 ήττα στα 7 τελευταία εκτός έδρας ματς της, από τη Ρίβερ Πλέιτ με 3-0.