* Over 2.5 τα 5/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (04/03): Νταντάλκ – Σλάιγκο 0-5

Δείτε τα Προγνωστικά Ιρλανδίας

ΣΛΑΪΓΚΟ ΡΟΒΕΡΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-0) από την Σάμροκ Ρόβερς. Σκόρερ των Ρόβερς οι Μπερκ (36’), Γκριν (50’, 63’).

Με δύο εκτός έδρας, πανομοιότυπες ήττες έχουν ξεκινήσει τον Απρίλιο οι Ρόβερς, αμφότερες απέναντι σε δύο εκ των ποιοτικότερων ομάδων στη λίγκα. Οι 12 βαθμοί στα 9 πρώτα παιχνίδια όμως είναι μία ιδιαιτέρως ικανοποιητική συγκομιδή.

Την περασμένη Παρασκευή δεν είχαν λύσεις για την πίεση των πρωταθλητών, κυριαρχήθηκαν στο Δουβλίνο και το τελικό σκορ αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης. Μέσα από αποτελεσματικό repress πέτυχαν τα δύο πρώτα τους γκολ οι γηπεδούχοι, σε αντεπίθεση ήρθε το 3ο. Μία καλή στιγμή σε μετάβαση της εκκίνησης είχαν οι Ρόβερς.

Στα αγωνιστικά νέα, ο σημαντικός Πάουερ (μέσος) εκτίει την 3η και τελευταία αγωνιστική της τιμωρίας του, ενώ θα λείψουν ξανά από την άμυνα οι τραυματίες Παϊνάκερ, Μαχόν.

ΣΛΑΪΓΚΟ ΡΟΒΕΡΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 7/8 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 9/10 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ

ΝΤΑΝΤΑΛΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Μποέμιανς. Ο Ακιτούντε πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 80ο λεπτό.

Ούτε στο δεύτερο παιχνίδι του υπηρεσιακού προπονητικού επιτελείου ήρθε η πρώτη νίκη της σεζόν για τα “κρίνα”, παρά την βελτιωμένη εμφάνιση στο εξ αναβολής παιχνίδι της Δευτέρας.

Είχε την επιθετική πρωτοβουλία για μεγάλο κομμάτι του αγώνα στο Δουβλίνο η Νταντάλκ, αλλά έμεινε στο μηδέν επιθετικά για 7η φορά στην σεζόν. Καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, είχε δύο καλές στιγμές να προηγηθεί, αλλά στο δεύτερο άρχισε να κάνει νερά η άμυνά της. Απειλήθηκε δις σε ροή αγώνα για να δεχθεί το καθοριστικό γκολ με κεφαλιά σε στατικό, εξαιτίας και της άστοχης εξόδου του κίπερ Σέλβεϊ. Πίεσε ασφυκτικά στα τελευταία λεπτά, αλλά δεν βρήκε λύση στα φορτώματα της αντίπαλης περιοχής.

Δεν υπήρξε εξέλιξη στην προπονητική διαδοχή, το γκρουπ συνεχίζει να προπονείται με το υπηρεσιακό δίδυμο. Αμφίβολοι απόψε οι Μαχόν (εξτρέμ), Τζόνσον (στόπερ), ενώ εκτός παραμένει ο ΜακΓκάκιν (φορ).