*3η αγωνιστική των πλέι οφ.

*Goal/Goal τα 9/12 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στην κανονική διάρκεια: Σίλκεμποργκ – Νόρντζελαντ 2-0, Σίλκεμποργκ – Νόρντζελαντ 3-1

Δείτε τα Προγνωστικά Δανίας

ΣΙΛΚΕΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από τη Φρεντερίτσια, για το κύπελλο. Βρέθηκε πίσω στο έβδομο λεπτό, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα στο 26′.

Την πρόκριση της στον τελικό του κυπέλλου πανηγύρισε και τυπικά η Σίλκεμποργκ, μετά από έξι χρόνια. Την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Κεντ Νίλσεν φιλοξενήθηκε από τη Φρεντερίτσια, στη ρεβάνς της νίκης με 6-1 για τα ημιτελικά, κόντρα στην οποία ηττήθηκε αυτή τη φορά με 2-0. Μπήκε αρκετά χαλαρή στο ματς και μέχρι τα μέσα του ημιχρόνου είχε δεχθεί και τα δυο τέρματα. Στην πορεία όμως έδειξε χαρακτήρα και απέφυγε τις δύσκολες καταστάσεις, χωρίς όμως να αλλάξει το σκορ.

Στο τελικό θα βρει απέναντι της την Άαρχους (09/05), όπου εκτός από τον τίτλο, θα διεκδικήσει και το ευρωπαϊκό εισιτήριο. Σε ότι αφορά το πρωτάθλημα τώρα, “τρέχει” σερί δώδεκα αγώνων χωρίς τρίποντο (0-4-8), μετά και το εκτός 1-1 με τη Μπρόντμπι. Ουραγός σε αυτά τα πλέι οφ και με αρκετή διαφορά από την πεντάδα. Χωρίς νίκη σε έξι εντός (0-3-3).

Σίλκεμποργκ Στατιστικά

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΝΟΡΝΤΖΕΛΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από την Άαρχους, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Σε αντίθεση με τη σημερινή της αντίπαλο, η Νόρντζελαντ δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τον τελικό. Από την πλευρά της, η ομάδα του Γιοχάνες Θόρουπ φιλοξενήθηκε από την Άαρχους, στη ρεβάνς της ήττα με 2-3 για τα ημιτελικά του κυπέλλου, από την οποία ηττήθηκε και πάλι, αυτή τη φορά με 1-0. Σε ένα αρκετά δυναμικό και με εκατέρωθεν φάσεις, όσο περνούσε η ώρα πίεζε όλο και περισσότερο, όμως άφησε κενούς χώρους στα μετόπισθεν και το “πλήρωσε” στις καθυστερήσεις.

Στρέφει έτσι την προσοχή της αποκλειστικά στο πρωτάθλημα, εκεί όπου έρχεται από ένα αήττητο πέντε αγώνων (4-1-0), μετά και το εντός 2-1 κόντρα στην Κοπεγχάγη. Βρίσκεται έτσι στο -3 από αυτή και έχει τώρα την ευκαιρία να την “πιάσει” στην τρίτη θέση. Πήρε το διπλό στις δυο τελευταίες εξόδους της.