*38η αγωνιστική (τελευταία).

*Στον πρώτο γύρο: Λίβερπουλ – Σαουθάμπτον 3-1.

*Σε περίπτωση ισοβαθμίας τα κριτήρια είναι τα εξής: α) συνολική διαφορά τερμάτων, β) καλύτερη επίθεση, γ) μεταξύ τους παιχνίδια, δ) εκτός έδρας γκολ στα μεταξύ τους παιχνίδια.

*Η Λίβερπουλ έρχεται από 11/12 νίκες κόντρα στη Σαουθάμπτον για την Πρέμιερ Λιγκ (10-0-1).

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 κόντρα στην Μπράιτον. Το 1-0 ο Φέργκιουσον στο 29’, το 2-0 ο ίδιος παίκτης στο 40’. Μείωσε ο Ελιουνούσι στο 58’, το 3-1 έκανε ο Γκρος στο 69’.

Ολοκληρώνεται σήμερα το… μαρτύριο της, εδώ και δύο αγωνιστικές είναι και μαθηματικά στην Τσάμπιονσιπ. Την περασμένη εβδομάδα πήγε αδιάφορη να αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Μπράιτον, ήταν σίγουρα τελευταία της βαθμολογίας, εκεί θα τερματίσει. Η Μπράιτον μπήκε με ορμή και διάθεση στο χορτάρι, είχε δοκάρι και μεγάλες φάσεις, φαινόταν ότι ήταν θέμα χρόνου να βρει δίχτυα. Τα κατάφερε δύο φορές με τον Φέργκιουσον στο πρώτο ημίχρονο, η Σαουθάμπτον μείωσε στην έναρξη του δεύτερου μέρους, αλλά γρήγορα ήρθε το 3-1, που «τελείωσε» οριστικά το παιχνίδι.

Πέμπτη σερί ήττα για τη Σαουθάμπτον, πορεύεται χωρίς νίκη στις τελευταίες 11 αγωνιστικές (0-3-8), έχει μόλις μια νίκη στις τελευταίες 13! Με 24 πόντους οι «άγιοι» είναι στην τελευταία θέση, επιστρέφουν στην Τσάμπιονσιπ έπειτα από 11 διαδοχικές χρονιές στην Πρέμιερ Λιγκ, υποβιβάστηκαν για τρίτη φορά στην ιστορία τους. Θα παλέψουν για την επάνοδο χωρίς τον κόουτς Ρούμπεν Σέγες, ο οποίος θα αποχωρήσει.

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Δέχτηκε γκολ στα 11 τελευταία παιχνίδια της.

*Έρχεται από 4/6 Over 3.5 σ’ όλες τις διοργανώσεις.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 κόντρα στην Άστον Βίλα. Το 0-1 ο Ράμσεϊ στο 27’, ισοφάρισε ο Φιρμίνο στο 89’. Έχασε πέναλτι στο 22’ η Άστον Βίλα με τον Γουότκινς.

Παίρνει τέλος μια κάκιστη χρονιά για τη Λίβερπουλ, που την περασμένη εβδομάδα έμεινε οριστικά εκτός τετράδας. Υποδέχτηκε την Άστον Βίλα και ήθελε μόνο τη νίκη, έτσι ώστε να έχει ελπίδες για το Τσάμπιονς Λιγκ, έκανε κακό πρώτο ημίχρονο, η Βίλα απείλησε πρώτη, έχασε πέναλτι και τελικά βρήκε το γκολ στο 27’. Ελάχιστοι οι κίνδυνοι που προκάλεσε η Λίβερπουλ, που ανέβασε στροφές στο δεύτερο 45λεπτο, χωρίς όμως να έχει τεράστιες φάσεις. Η Βίλα κρατούσε τη νίκη μέχρι το φινάλε, αλλά στο 89’ η Λίβερπουλ ισοφάρισε με τον Φιρμίνο, είχε φάσεις ακόμη και για την ανατροπή.

Αυτό το αποτέλεσμα άφησε την ομάδα του Κλοπ στους 66 πόντους και το βράδυ της Δευτέρας είδε τη Νιουκάστλ να ανεβάζει την απόσταση απ’ την τετράδα στο -4, τελειώνοντας οριστικά τη διεκδίκηση της για τους «κόκκινους». «Είχαμε όλα όσα χρειαζόμασταν για να φτάσουμε στο Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης χρονιάς και αποτύχαμε. Είμαστε η Λίβερπουλ και η πρόκριση στην διοργάνωση είναι το ελάχιστο. Λυπάμαι αλλά είναι πολύ νωρίς για μια αισιόδοξη ανάρτηση. Απογοητεύσαμε εσάς και τους εαυτούς μας», είπε ο Σαλάχ.

Οι «κόκκινοι» έμειναν εκτός τετράδας μετά από έξι χρόνια και πρώτη φορά επί εποχής Κλοπ. Αδιάφορη βαθμολογικά σήμερα η Λίβερπουλ, που θα έχει ξανά στη διάθεση της τον Νούνιες, ενώ είναι αμφίβολοι οι Ρόμπερτσον και Κονατέ.