Πρώτη αναμέτρηση για τη φάση των “8” του Κόπα Λιμπερταδόρες, θα ακολουθήσει ρεβάνς στην έδρα του φιλοξενούμενου. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας μετά τα δύο παιχνίδια, η πρόκριση κρίνεται απευθείας στα πέναλτι, χωρίς τη διεξαγωγή παράτασης.

*Ο νικητής του ζευγαριού θα αναμετρηθεί στα ημιτελικά με το νικητή του ζευγαριού Σάο Πάολο – Ατλέτικο Μινέιρο.

ΡΟΖΑΡΙΟ

Χωρίς να αντιμετωπίσει κάποια δυσκολία, η Ροζάριο Σεντράλ κατάφερε να πανηγυρίσει δυο νίκες κόντρα στην Γκρέμιο, παίρνοντας το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κόπα Λιμπερταδόρες. Μετά την εκτός έδρας επικράτηση με 0-1, η ομάδα του Εντουάρδο Κουντέτ ήθελε μια καλή εμφάνιση μπροστά στο κοινό της για να πιστοποιήσει την ανωτερότητα της. Μόλις στο 5ο λεπτό, ο Μάρκο Ρουμπέν άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ενώ στο 24′ κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του από το σημείο του πέναλτι. Στο 57ο λεπτό, ο Ντονάτι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, γράφοντας παράλληλα και το τελικό αποτέλεσμα. Έχοντας περισσότερο το μυαλό του στο Κόπα Λιμπερταδόρες, ο Κουντέτ έδωσε χρόνο συμμετοχής σε μη βασικούς παίκτες στην αναμέτρηση του πρωταθλήματος με την Άρσεναλ Σαραντί, από την οποία και ηττήθηκε με 1-0.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από την Άρσεναλ Σαραντί για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: N/G τα πέντε τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.

Στοιχημάτισε τώρα στο Ροζάριο – Ατλ. Νασιονάλ
Κλικ εδώ

ΑΤΛ. ΝΑΣΙΟΝΑΛ

Μια πανηγυρική πρόκριση στ προημιτελικά της διοργάνωσης κατάφερε να πάρει και η Ατλέτικο Νάσιοναλ, ”πετώντας” εκτός συνέχειας την Ουρακάν. Μετά το 0-0 στην Αργεντινή, η ομάδα του Ρεϊνάλδο Ρουέδα κατάφερε να επικρατήσει με 4-2 στο εντός έδρας παιχνίδι τους. Στο 24ο λεπτό ο Ιμπάρμπο άνοιξε το σκορ από το σημείο του πέναλτι, ωστόσο δυο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν. Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Γκουέρα βρήκε δυο φορές δίχτυα (58′, 68′), με τον Κοπέτε (90’+3) να πετυχαίνει το τέταρτο γκολ της ομάδας του. Λίγο νωρίτερα οι φιλοξενούμενοι είχαν μεώσει προσωρινά σε 3-2. Φαίνεται κουρασμένη εξαιτίας των συνεχόμενων αγώνων της σε πρωτάθλημα και Copa Libertadores, γεγονός που φάνηκε και στο τελευταίο παιχνίδι της για το πρωτάθλημα, όπου και ηττήθηκε εντός έδρας από την Μεντεγίν με 1-2, μένοντας πλέον στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Ο Τόρες ήταν αυτός που είχε δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του, με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από την Μεντεγίν για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: N/G τα έντεκα από τα δώδεκα τελευταία παιχνίδια στο Κόπα Λιμπερταδόρες.