ΡΕΪΘ ΡΟΒΕΡΣ

Χωρίς να συναντήσει την παραμικρή δυσκολία η Ρέιθ Ρόβερς επικράτησε εύκολα με 3-0 της Στρανράερ εντός έδρας. Επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της από το ξεκίνημα και προηγήθηκε 1-0 στο πρώτο μέρος. Ανώτερη και στην επανάληψη, δεν απειλήθηκε παρά μόνο στο ελάχιστο από την αντίπαλο, διπλασίασε τα τέρματά της στο 61’ της συνάντησης έβαλε τέλος στο παιχνίδι τρία λεπτά αργότερα (3-0 στο 64’). Αυτή ήταν η πρώτη νίκη στη σεζόν για τη Ρέιθ Ρόβερς μετά την ισοπαλία στην πρεμιέρα με την Αλόα (1-1 εκτός έδρας). Θεωρείται το Νο.1 φαβορί για την άνοδο και με την εμφάνισή της στο προηγούμενο παιχνίδι, το απέδειξε και με το παραπάνω. Προκρίθηκε μεσοβδόμαδα στην επόμενη φάση του Τσάλεντζ Καπ, επικρατώντας με σχετική άνεση 3-0 της Μπρόρα Ρέιντζερς.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη – πρόκριση 3-0 επί της Μπρόρα Ρέιντζερς για το Τσάλεντζ Καπ.

Στατιστικό: Από δύο γκολ και πάνω πέτυχε η Ρέιθ Ρόβερς στις τέσσερις απ’ τις πέντε τελευταίες αναμετρήσεις της. (δες το στην Novibet)

Παιχνίδι 365 μέρες το χρόνο | +21

ΦΟΡΦΑΡ

Από τη δική της πλευρά η Φόρφαρ πραγματοποίησε απογοητευτική εμφάνιση και ηττήθηκε δίκαια 3-0 από την Έιρ εκτός έδρας. Κατώτερη των περιστάσεων, βρέθηκε να χάνει 2-0 στο πρώτο ημίχρονο (33’, 37’). Δεν μπόρεσε να σηκώσει ανάστημα στην επανάληψη, έχασε κάποιες μικροευκαιρίες, αλλά ως εκεί. Στο 81’ της συνάντησης κι ενώ όλα είχαν κριθεί δέχθηκε τρίτο τέρμα (3-0). Πρώτη ήττα στη σεζόν για την Φόρφαρ μετά τη νίκη που είχε προηγηθεί επί της Ερντριόνιανς (2-1 εντός έδρας). Βασικός στόχος παραμένει η άμεση εξασφάλιση της παραμονής, με οποιονδήποτε τρόπο έρθει αυτή. Στο Τσάλεντζ Καπ έπεσε θύμα έκπληξης μεσοβδόμαδα και ηττήθηκε 2-1 από τη δεύτερη ομάδα Ρος Κάουντι, γνωρίζοντας τον αποκλεισμό από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα – αποκλεισμός 2-1 από τη Ρος Κάουντι U20 στο Τσάλεντζ Καπ.

Στατιστικό: Over 2.5 τα έξι πρόσφατα παιχνίδια της Φόρφαρ.