*Μετρούν 7/10 παιχνίδια με goal/goal τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί νίκη φιλοξενούμενου στα πρόσφατα 5 παιχνίδια ανάμεσά τους.

*Α’ Γύρος: Αθλέτικ Μπιλμπάο – Βαγιαδολίδ 3-0

ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 εκτός έδρας, με αντίπαλο την Έλτσε, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 4’ ο Λάριν σκόραρε για το 0-1 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 90+6’ ο Τέτε Μορέντε ισοφάρισε για το τελικό 1-1. Στο 90+10’ αποβλήθηκε ο Ρόκες Μέσα και στο 90+12’ ο Χονγκλά για τη Βαγιαδολίδ.

Η Βαγιαδολίδ έφτασε κοντά στο να πάρει μια σημαντική νίκη στην έδρα της Έλτσε (1-1), όμως η εξέλιξη της αναμέτρησης στο φινάλε, της κόστισε δύο πόντους αλλά και ισάριθμους παίκτες για την προσεχή αγωνιστική. Ένα γκολ στις καθυστερήσεις από τους γηπεδούχους, που πίεσαν αρκετά, καθώς και δύο αποβολές σημαντικών μέσων στα πλάνα του Πατσέτα, δε μπορούν να αφήνουν ικανοποιημένο τον Ισπανό τεχνικό.

Ρόκε Μέσα και Χονγκλά τιμωρήθηκαν με ποινή μιας αγωνιστικής από την ομοσπονδία και θα επιστρέψουν στο επόμενο με τη Ρεάλ Μαδρίτης. Μόλις μία νίκη έχει η Βαγιαδολίδ στα τελευταία πέντε παιχνίδια πρωταθλήματος, μπορεί να παραμένει πάνω από την επικίνδυνη ζώνη, όμως η διαφορά της είναι μικρή και δε μπορεί να εφησυχάζει. O Πατσέτα εκτός από τους τιμωρημένος, δεν υπολογίζει για το προσεχές παιχνίδι τους Μασίπ, Ανουάρ Τουχαμί, Κένεντι, Αμαλά, Ματσίς, οι οποίοι ταλαιπωρούνται από τραυματισμούς.

Βαγιαδολίδ Στατιστικά

*3/5 παιχνίδια τελευταία είχαν goal/goal

*5/8 αναμετρήσεις έληξαν με “2-3 γκολ”

*Δέχεται γκολ σε 7/12 ματς εντός έδρας

ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ

Προηγούμενο ματς: Υπέστη εντός έδρας ήττα με σκορ 0-1, από τη Μπαρτσελόνα, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 45+1’ ο Ραφίνια σκόραρε το μοναδικό τέρμα στην αναμέτρηση. Στο 87’ ακυρώθηκε τέρμα του Ινιάκι Γουίλιαμς, για χέρι νωρίτερα του Μουνιαΐν. Σπουδαίες ευκαιρίες για ισοφάριση στο φινάλε από την Αθλέτικ.

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο είχε το δύσκολο έργο να κόψει βαθμούς από την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος, Μπαρτσελόνα (0-1), όμως παρά τις κλασικές ευκαιρίες που δημιούργησε, δεν σκόραρε και έχασε. Αδικεί το αποτέλεσμα την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε, τα “Λιοντάρια” είχαν πολλά παράπονα από τον διαιτητή της αναμέτρησης και τον VAR για το ακυρωθέν γκολ στο φινάλε. Σε κακή περίοδο βρίσκεται συνολικά η Αθλέτικ, είναι ενδεικτικό ότι δεν έχει σημειώσει νίκη για πέντε αγώνες σε πρωτάθλημα και Κόπα ντελ Ρέι.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα για τους Βάσκους είναι ότι δεν έχει καν σκοράρει στα 4 από τα τελευταία 5 ματς και συγκεκριμένα, έμειναν στο μηδέν στο 3 πιο πρόσφατα. Στόχος είναι η εξάδα των ευρωπαϊκών εισιτηρίων, όμως πρέπει να βρει σταθερότητα για να ελπίζει. Στο αγωνιστικό σκέλος, ο Βαλβέρδε δεν υπολογίζει για την αναμέτρηση στο “Πουθέλα” τους τραυματίες Ουνάι Σιμόν, Λέκουε, Άντερ Ερέρα και Γιον Μορθίγιο. Εξέτισε και επιστρέφει στην αποστολή ο επιτελικός χαφ Οϊχάν Σανθέτ.