*22η αγωνιστική

*Στον Α’ γύρο: Κραϊόβα 1948 – Ραπίντ Βουκουρεστίου 3-5

*5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal και Over 2,5

*4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

*Μόλις μία νίκη έχει η Ραπίντ Βουκουρεστίου στα 12 τελευταία παιχνίδια της απέναντι στην Κραϊόβα 1948 (1-3-8).

Οι αγώνες της Ρουμανίας “παίζουν” στο Pamestoixima gr

ΡΑΠΙΝΤ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ

Προηγούμενο ματς: Σε ματς που ήταν σαφώς χειρότερη, έμεινε στο 0-0 με αντίπαλο την Φαρούλ εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική.

Μπήκε με μεγάλο προβληματισμό στην χειμερινή διακοπή. Η Ραπίντ μπορεί να ξεκίνησε την σεζόν με μεγάλες βλέψεις, το τελευταίο διάστημα όμως βγάζει αγωνιστική κρίση και υπάρχει έντονη δυσφορία από τον κόσμο της. Παραμένει χωρίς νίκη στα επτά τελευταία επίσημα παιχνίδια της, ενώ δεν κατάφερε να κερδίσει ούτε στα φιλικά που έδωσε την περίοδο της διακοπής (0-1-2).

Η μεταγραφική περίοδος ήταν ιδιαίτερα κινητική για τους πρωτευουσιάνους. Αν στις αναχωρήσεις εμφανίζεται μόνο ο Μπόρχα Βάλε ως σημαντικό όνομα, το κομμάτι των αφίξεων περιλαμβάνει τους Κρασνίκι, Χασάνι, Μπουρμάζ και Τζόκοβιτς. Επιπλέον, επέστρεψε από τον τραυματισμό του ο Ραχμάνι, ο οποίος έπαιξε και σκόραρε και στην προετοιμασία. Τιμωρημένος ο μέσος Παπό, τραυματίας ο Έμερς.

Ραπίντ Βουκουρεστίου Στατιστικά

*5/7 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Under 2,5

*5/7 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

ΚΡΑΪΟΒΑ 1948

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε με 2-0 την Πετρολούλ εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Άνοιξε το σκορ στο 78′, ενώ στο 90′ κατάφερε να σφραγίσει τους τρεις βαθμούς και την νίκη.

Με τέσσερις νίκες στα πέντε τελευταία παιχνίδια, η Κραϊόβα 1948 μπήκε στην χειμερινή διακοπή με την ψυχολογία και το ηθικό της να βρίσκονται αμφότερα στο ζενίθ. Βρίσκεται στην ένατη θέση της βαθμολογίας, θέλει ιδανικά να φτάσει ως την εξάδα αλλά θα χρειαστεί μεγάλη προσπάθεια και συνέπεια. Στο μοναδικό φιλικό προετοιμασίας της, κέρδισε με 4-2 την Ιάσι κάτω από δύσκολες καιρικές συνθήκες.

Λίγα πράγματα μεταγραφικά, στο κομμάτι των αφίξεων επικρατεί νηνεμία ενώ μοναδική της αποχώρηση είναι αυτή του Έλληνα στόπερ Διαμάντη, ο οποίος πήγε ελεύθερος στον Πανσερραϊκό. Για σήμερα, τιμωρημένος είναι ο πολύτιμος πλάγιος μπακ Κομπανούτσι.