*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Γουίκομπ-Πορτ Βέιλ 1-1.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΠΟΡΤ ΒΕΙΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Έξετερ με σκορ 2-4, στα πλαίσια της 44ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι γηπεδούχοι με τον Τσίσλετ στο 31’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Ντιπέπα στο 40’. Το 2-1 πέτυχε ο Άλι στο 57’ και το 2-2 ο Τζουλς στο 67’. Το 2-3 έκανε ο Χάρις στο 79’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Άλι στο 89’.

Το τρίποντο μέσα από τα χέρια της έχασε η Πορτ Βέιλ. Παρά το γεγονός ότι πήρε «ασφαλές» προβάδισμα στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη η εικόνα της ήταν τραγική, αφού υπέκυψε με τρομερή ευκολία στην ασφυκτική πίεση των φιλοξενούμενων, δεχόμενη όχι μόνο την ισοφάριση, αλλά και την ανατροπή.

Ύστερα από την ήττα αυτή τα περιθώρια για παραμονή στένεψαν επικίνδυνα, αφού υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να υποβιβαστεί και από σήμερα. Υποχρεωμένη να παλέψει για τη νίκη, έχει ξανά το πλεονέκτημα έδρας και αντιμετωπίζει την αδιάφορη, αλλά ταυτόχρονα πιο δυνατή Γουίκομπ. Δεν πείθει με την εικόνα της, είναι φανερό πως δεν μπορεί να λύσει τα πολλά αμυντικά προβλήματα που την ταλαιπωρούν εδώ και μήνες, ενώ το μοναδικό θετικό είναι πως βρίσκει δίχτυα σχεδόν μόνιμα εντός έδρας.

Πορτ Βέιλ Στατιστικά

*Με No Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΓΟΥΙΚΟΜΠ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Σριούσμπερι, στα πλαίσια της 44ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 0-1 ο Λέαχι στο 83’ και το τελικό 0-2 διαμόρφωσε ο Κονέ στο 90+1’.

Καλή εμφάνιση και επιστροφή στις νίκες για τη Γουίκομπ. Είχε ευκαιρίες, εκμεταλλεύτηκε τους κενούς χώρους που βρήκε στα τελευταία λεπτά του αγώνα και κατάφερε να σκοράρει δύο φορές. Η άμυνά της δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου, διατηρώντας την εστία της ανέπαφη.

Ακόμα μία αναμέτρηση κόντρα σε ομάδα που δίνει μάχη για την παραμονή είναι προ των πυλών. Προέρχεται από καλή εμφάνιση και νικηφόρο αποτέλεσμα και μπορεί κάλλιστα να εκμεταλλευτεί τις αμυντικές αδυναμίες, αλλά και τους χώρους που θα βρει ώστε να απειλήσει πιο εύκολα με αξιώσεις την εστία των γηπεδούχων. Δεν χαρίζει βαθμούς, το απέδειξε και στο ματς με τη Ντέρμπι (0-0), αλλά και σε αυτό κόντρα στη Σριούσμπερι (0-2), γι’ αυτό και δεν αναμένεται να το πράξει σήμερα.