*Πλέι οφ υποβιβασμού, 3η αγωνιστική

*Στην κανονική διάρκεια: Πόλι Ιάσι – Κραϊόβα 1948 1-1 και Κραϊόβα 1948 – Πόλι Ιάσι 1-1

*8/10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με 2-3 γκολ

*3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*Απόλυτα ισορροπημένη η πρόσφατη μεταξύ τους προϊστορία (2-2-2).

ΠΟΛΙ ΙΑΣΙ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 2-1 από την Μποτοσάνι εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική των πλέι οφ υποβιβασμού. Μολονότι προηγήθηκε στο 26′, είδε την γηπεδούχο να φτάνει στην ανατροπή με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο (68′, 75′).

Μετά την ήττα που υπέστη στην πρεμιέρα από την Οτελούλ, η Πόλι Ιάσι δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το παιχνίδι κόντρα στην ουραγό Μποτοσάνι την προηγούμενη αγωνιστική. Το αποτέλεσμα αυτό αλλά και το γεγονός πως η ομάδα έχει μόλις μία νίκη στα εννιά τελευταία παιχνίδια, προκάλεσε ορισμένους κλυδωνισμούς στο εσωτερικό της. Ο τεχνικός Γκροζάβου αποχώρησε και στην θέση του προσλήφθηκε ο Τόνι Ντα Σίλβα μέχρι το τέλος της σεζόν.

Η Πόλι Ιάσι βρίσκεται πλέον εντός επικίνδυνης ζώνης και στο -3 από την απευθείας παραμονή. Αμφίβολος ο αμυντικός Μπουενά, στο μοναδικό της ερωτηματικό για σήμερα.

Πόλι Ιάσι Στατιστικά

*4/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Under 2,5

*5/7 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

ΚΡΑΪΟΒΑ 1948

Προηγούμενο ματς: Αποκλείστηκε με 2-4 στα πέναλτι από την Βολουντάρι για τα προημιτελικά του κυπέλλου, μετά το τελικό 0-0 στα 120 λεπτά παιχνιδιού.

Εβδομάδα εξελίξεων αυτή που προηγήθηκε στην Κραϊόβα 1948. Η τραγική της πορεία στο πρωτάθλημα με μόλις μία νίκη στα έντεκα τελευταία παιχνίδια (1-1-9) είχε βαρύνει ήδη το κλίμα, ενώ τα πράγματα έγιναν χειρότερα μετά τον αποκλεισμό στις λεπτομέρειες από την Βολουντάρι. Η επιλογή να επιστρέψει ο Νικολό Νάπολι για δέκατη φορά στην ομάδα αποδείχθηκε άστοχη από την διοίκηση, ο Ιταλός απολύθηκε μετά το ματς κυπέλλου και στην θέση του προσλήφθηκε ο Εβγένι Τρίκα.

Βαθμολογικά, η Κραϊόβα 1948 ισοβαθμεί με την Ντιναμό Βουκουρεστίου στις θέσεις του απευθείας υποβιβασμού και άπαντες προσβλέπουν σε ένα νέο ξεκίνημα, αρχής γενομένης από σήμερα.