*8η αγωνιστική.

*G/G στα 6/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια ανεξαρτήτως έδρας.

*Ο ΠΑΟΚ υπέστη μόλις δύο ήττες στα 15 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (10 νίκες, τρεις ισοπαλίες).

*Over 2.5 στα 5/9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Super League

ΠΑΟΚ

Προηγούμενο ματς: Eντός έδρας επικράτηση 2-1 επί της Άιντραχτ Φρανκφούρτης. Ο Ζίβκοβιτς το 1-0 στο 28’, ισοφάρισε ο Μαρμούς στο 68’, το τελικό 2-1 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις απ’ τον Κουλιεράκη. Οι Γερμανοί είχαν τριπλάσιες τελικές προσπάθειες, αλλά ο δικέφαλος ήταν πιο εύστοχος.

Πήγε στη διακοπή με πολύ καλή ψυχολογία, μετά την εντός έδρας σπουδαία νίκη 2-1 επί της Άιντραχτ Φρανκφούρτης για το Κόνφερενς Λιγκ. Δεν έκανε τρομερή εμφάνιση, είχε αρκετά αμυντικά ζητήματα, επέτρεψε στον αντίπαλο να απειλήσει σε αρκετές στιγμές, ωστόσο είχε αποτελεσματικότητα. Έβγαλε λίγες τελικές προσπάθειες, μόλις δύο βρήκαν στόχο, αμφότερες έγιναν γκολ! Οι Γερμανοί δεν ήταν το ίδιο εύστοχοι, το πιο δίκαιο αποτέλεσμα θα ήταν η ισοπαλία.

Είχε προηγηθεί το εκτός έδρας 2-2 με τον Παναθηναϊκό, εκεί ο ΠΑΟΚ πήρε δύο φορές προβάδισμα, ωστόσο δυσκολεύτηκε πάρα πολύ να περιορίσει τον αντίπαλο, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Οι πράσινοι ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, μπορεί να ισοφάρισαν στο τελευταίο δευτερόλεπτο, ωστόσο άξιζαν σίγουρα την ισοπαλία. Τέσσερις νίκες στα τελευταία πέντε ματς σ’ όλες τις διοργανώσεις έχει ο δικέφαλος, νωρίτερα έκανε άνετες νίκες επί Βόλου (3-0) και ΠΑΣ Γιάννινα (1-3), όπως και επί της Ελσίνκι (2-3 εκτός).

Με 14 πόντους είναι ισόβαθμος με την ΑΕΚ στην τρίτη θέση, στο -2 απ’ τον Παναθηναϊκό και στο -5 απ’ τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό. Ο Λουτσέσκου αποφάσισε να «κόψει» απ’ την αποστολή του σημερινού αγώνα τον Κουλιεράκη, στον οποίο θέλει να δώσει «ανάσες» ενόψει του εκτός έδρας ευρωπαϊκού ματς της Πέμπτης με την Αμπερντίν, εκτός έμεινε και ο Ράφα Σοάρες. Πάνε για βασικοί οι Μεϊτέ και Οζντόεφ, ένας εκ των Νάσμπεργκ ή Μιχαηλίδη θα παίξει στόπερ.

ΠΑΟΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2.5 στα 9/11 τελευταία παιχνίδια του.

*Σκόραρε 2+ γκολ στα 9/12 τελευταία παιχνίδια του.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 5-0 κόντρα στον Παναθηναϊκό. Το 1-0 ο Τζούρισιτς στο 3’, το 2-0 ήρθε απ’ τον Παλάσιος στο 32’. Το 3-0 στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με πέναλτι του Σπόραρ. Στο 59’ το 4-0 απ’ τον Τζούρισιτς, το τελικό 5-0 έγραψε ο Γερεμέγεφ στις καθυστερήσεις. Με δέκα παίκτες απ’ το 45’ ο Ατρόμητος, έμεινε με δέκα και ο Παναθηναϊκός στο 85’.

Πήγε στη διακοπή με τον χειρότερο δυνατό τρόπο, υπέστη διασυρμό εκτός έδρας κόντρα στον Παναθηναϊκό. Το ματς δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική, καθώς κρίθηκε πολύ νωρίς. Οι πράσινοι είχαν αποτελεσματικότητα και φρόντισαν να εκμεταλλευτούν πλήρως τις αδυναμίες του Ατρομήτου, σκόραραν δύο φορές μέχρι το 32’, στο 45’ έγινε το 3-0 με πέναλτι, ενώ αποβλήθηκε και ο Ασεβέδο για τους Περιστεριώτες. Τυπική διαδικασία το δεύτερο μέρος, ακολούθησαν άλλα δύο γκολ για το τελικό 5-0.

Ήταν το «κύκνειο άσμα» του Κρις Κόουλμαν απ’ τον πάγκο της ομάδας του Περιστερίου, καθώς τις επόμενες ημέρες παραιτήθηκε και η απόφαση του έγινε αποδεκτή. Προς το παρόν δεν έχει βρεθεί αντικαταστάτης, την προετοιμασία για το παιχνίδι ανέλαβε ο Γιώργος Κορακάκης, που στο παρελθόν έχει κληθεί άλλες τρεις φορές να δώσει λύσεις ως υπηρεσιακός προπονητής.

Χωρίς νίκη ο Ατρόμητος έπειτα από εφτά αγωνιστικές (0-3-4), δέχεται εύκολα γκολ, δε σκόραρε στα δύο τελευταία. Με 3 πόντους είναι προτελευταίος στη βαθμολογία. Επιστρέφει ο Κούντε (Μέσος, 4), εκτός ο βασικός στόπερ Ασεβέδο, τη θέση του λογικά στην ενδεκάδα θα πάρει ο Ιμερέκοφ.