*14η αγωνιστική.

*Μετά τη σεζόν 2017-2018, η ΑΕΚ κέρδισε τα 11/13 ματς κόντρα στον Παναιτωλικό ανεξαρτήτως έδρας στο πρωτάθλημα (11-0-2).

*Η ΑΕΚ έχει σκοράρει πέντε φορές έπειτα από εκτέλεση κόρνερ στο φετινό πρωτάθλημα, τις περισσότερες από οποιαδήποτε άλλη ομάδα.

*Έρχονται από 7/10 μεταξύ τους Over 2.5 ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Δείτε τα Προγνωστικά Σούπερ Λιγκ

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Eντός έδρας επικράτηση 3-2 επί της Καλλιθέας για το Κύπελλο. Το 0-1 ο Μουστακόπουλος στο 21’, το 0-2 έκανε ο Ματίγια στο 50’. Μείωσε ο Μαυρίας στο 62’, το 2-2 ήρθε στο 88’ απ’ τον Σίλβα στο 88’, το τελικό 3-2 ήρθε απ’ τον Καρέλη στις καθυστερήσεις.

Επιστρέφει στη δράση έπειτα από περίπου δύο εβδομάδες, έπαιξε τελευταία φορά στις 5 Δεκεμβρίου, στο εντός έδρας ματς με την Καλλιθέα για το Κύπελλο. Έκανε σπουδαία ανατροπή, έχανε 0-2 στο 50’ απ’ την πολύ ανταγωνιστική αντίπαλο, που τον εξέθεσε ανασταλτικά. Μετά το 60’ ο Παναιτωλικός πίεσε πάρα πολύ τον αντίπαλο, στο 62’ μείωσε, στο 88’ ισοφάρισε και στη συνέχεια πίεσε πάρα πολύ και στις καθυστερήσεις έφτασε στην ανατροπή, πήρε προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς.

Νωρίτερα έκανε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση στο εντός έδρας ματς με την Κηφισιά για το πρωτάθλημα, ήταν απ’ τα ματς που είχε «σημαδέψει». Ανώτερος απ’ τον αντίπαλο στο πρώτο ημίχρονο, βρήκε ρυθμό και ευκαιρίες, δε σκόραρε μόνο εξαιτίας της καλής απόδοσης του γκολκίπερ Αναγνωστόπουλου. Τελικά βρήκε το γκολ στις καθυστερήσεις με το πέναλτι του Ζοάο Πέδρο, στο δεύτερο μέρος διαχειρίστηκε άψογα την κατάσταση και ουσιαστικά τελείωσε το ματς με το 2-0 στο 61’. Από εκεί και έπειτα το παιχνίδι ήταν τυπική διαδικασία, η Κηφισιά ήταν ανήμπορη να διεκδικήσει κάτι απ’ το ματς.

Η ομάδα του κόουτς Πετράκη επέστρεψε στις νίκες μετά από τέσσερις σερί ήττες, οι τρεις εκτός έδρας. Ανέβηκε στους εννέα πόντους ο Παναιτωλικός και πλέον είναι 13ος, στο +1 από ΠΑΣ Γιάννινα, στο -2 απ’ την Κηφισιά και στο -4 απ’ τον Πανσερραϊκό. Επιστρέφουν οι Χουάνπι (Μέσος, 11), Οικονόμου (Αμυντικός, 6), Χατζηθεοδωρίδης (Μέσος, 7,1) και Μαλής (Αμυντικός, 10,1).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 5/6 Over 2.5 σ’ όλες τις διοργανώσεις.

*Έρχεται από 4/6 G/G σ’ όλες τις διοργανώσεις.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΑΕΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 κόντρα στον Άγιαξ για το Γιουρόπα Λιγκ. Το 1-0 ο Άκπομ στο 5’, το 1-1 ήρθε απ’ τον Λιβάι Γκαρσία στο 11’. Το 2-1 ήρθε απ’ τον Τέιλορ στο 20’, το 3-1 ήρθε απ’ τον Άκπομ στο 56’.

Έδωσε μεγάλη μάχη στο εκτός έδρας ματς με την ΑΕΚ, πήγε να κάνει το παιχνίδι της, το προσέγγισε με επιθετική λογική, παρότι βολευόταν με δύο αποτελέσματα. Χωρίς ισορροπία και συγκέντρωση στα πρώτα λεπτά, δέχτηκε γκολ στο 5’ έπειτα από λάθος του Αθανασιάδη και αργοπορημένη αντίδραση της άμυνας. Ισοφάρισε γρήγορα με τον Γκαρσία, είχε τεράστια φάση για το 1-2, στο 20’ δέχτηκε δεύτερο γκολ. Στην έναρξη του δεύτερου μέρους ο Αθανασιάδης έκανε νέο λάθος για να έρθει το 3-1 του Άγιαξ, η ΑΕΚ στη συνέχεια δεν είχε τρόπο να απειλήσει, αναλώθηκε σε φλύαρη κατοχή, θα μπορούσε να δεχτεί περισσότερα γκολ.

Αποχαιρέτησε την Ευρώπη με τέσσερις σερί ήττες, παρότι είχε πάρει τέσσερις πόντους στα πρώτα δύο ματς του ομίλου, μοναδική… παρηγοριά το γεγονός ότι ήταν σε ιδιαίτερα απαιτητικό όμιλο. “Υπάρχει ο πόνος που μείναμε εκτός. Εγώ, όπως όλοι, ήθελα να μπορέσουμε να συνεχίσουμε. Αλλά νομίζω ότι μένει η εικόνα μιας ομάδας πολύ ανταγωνιστικής. Σίγουρα την επόμενη σεζόν αυτή η ΑΕΚ θα είναι καλύτερη”, είπε ο κόουτς Αλμέιδα.

Σε ό,τι αφορά το πρωτάθλημα, η ομάδα του έρχεται από τρεις σερί νίκες, τελευταία εκ των οποίων το εντός έδρας 1-0 επί του Άρη, σε ματς που δεν έκανε καλή εμφάνιση, είχαν προηγηθεί το εκτός έδρας 1-0 επί του ΠΑΣ Γιάννινα και το εντός έδρας 3-0 επί της Λαμίας. Πορεύεται αήττητη στις τελευταίες εφτά αγωνιστικές (6-1-0), σειρά αγώνων που δέχτηκε μόλις ένα γκολ!

Πολλές οι απουσίες, εκτός των γνωστών τραυματιών Πινέδα, Πόνσε, Αραούχο και Στάνκοβιτς, προέκυψαν και τα προβλήματα των Άμραμπατ, Κάλενς και Πισάρο! Επιστρέφει ο Γκατσίνοβιτς.