*Φιλικό παιχνίδι που διεξάγεται στο Μοντεβίδεο

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ

Προηγούμενο ματς: Η Ουρουγουάη κέρδισε 1-2 εκτός έδρας τη Νότια Κορέα, με τον Κόατες να ανοίγει το σκορ μόλις στο δέκατο λεπτό. Η Νότια Κορέα ισοφάρισε με τον Χουάνγκ-Ιμ Μπόμ στο 51’, αλλά πήρε τη νίκη με τέρμα του Βετσίνο στο 63ο λεπτό.

Η Ουρουγουάη μετά την αποτυχία της να περάσει στην επόμενη φάση του παγκοσμίου κυπέλλου, όπου αποκλείστηκε στη φάση των ομίλων, έπαιξε δύο φιλικά στην Ασία, φέρνοντας ισοπαλία στην Ιαπωνία με 1-1 και κερδίζοντας με 1-2 στην Νότια Κορέα στον πιο πρόσφατο αγώνα της.

Βρίσκεται σε συνεχή περίοδο προετοιμασίας, αφού γι’ αυτήν η επόμενη επίσημη υποχρέωση είναι το Κόπα Αμέρικα του 2024 που θα διεξαχθεί στις ΗΠΑ! Σε αυτά τα πλαίσια βασίζονται το σημερινό φιλικό που παίζει, όπως και το επόμενο με την Κούβα, δύο ομάδες της ζώνης της Κεντρικής Αμερικής.

Το σημερινό παιχνίδι είναι ξεχωριστό για δύο λόγους. Πρώτος και κυριότερος, αποτελεί το πρώτο με τον Μαρσέλο Μπιέλσα, τον νέο προπονητή, στον πάγκο της. Και δεύτερος, πριν την έναρξη του αγώνα θα παρουσιαστεί η ομάδα κάτω των 21 που κατέκτησε το παγκόσμιο κύπελλο πριν λίγες μέρες.

Ο Μπιέλσα αποφάσισε να μην καλέσει τους πρωτοκλασάτους παίκτες της ομάδας, όπως οι Βαλβέρδε, Κόατες, Σουάρες, Καβάνι, Νούνιες, Ουγκάρτε, αφού όπως τόνισε θέλει να δει παίκτες που δεν γνωρίζει για να έχει καλύτερη γενική οπτική της ομάδας. Και φυσικά θα λείψουν και έξι παίκτες της ομάδας U20 που έχουν κληθεί πλέον στην ανδρική ομάδα, αλλά θα ενσωματωθούν αύριο στην αποστολή.

Ουρουγουάη Στατιστικά

*Εχει τέσσερις σερί αγώνες με 2-3 γκολ

*Εχει δύο συνεχόμενα G/G

ΝΙΚΑΡΑΓΟΥΑ

Προηγούμενο ματς: Η Νικαράγουα έχασε 3-2 εκτός έδρας από τον Παναμά, αν και προηγήθηκε δύο φορές, με τον Ταλαβέρα στο 44’ και τον Ατσεβέντο στο 62’. Αλλά ισοφαρίστηκε και τις δύο από τέρματα του Μουρίγιο στο 55’ και στο 81’ πριν δεχθεί και τρίτο γκολ από τον Μίλερ στο 84ο λεπτό.

Η Νικαράγουα έχασε με 3-2 εκτός έδρας από τον Παναμά σε φιλικό παιχνίδι, παραμένοντας για δεύτερο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη. Πάντως στις υποχρεώσεις της για το Nations League της Κεντρικής και Βορείου Αμερικής, τα πήγε εξαιρετικά, αφού εξασφάλισε την άνοδο της στην πρώτη κατηγορία του θεσμού.

Αυτή την εβδομάδα θα δοκιμάσει τις δυνάμεις της σε δύο δύσκολες έδρες, αφού μετά το σημερινό θα παίξει και με την Παραγουάη. Και πρόκειται για μία ομάδα που μακριά από την έδρα της έχει τέσσερις ήττες και μία ισοπαλία στα πέντε τελευταία παιχνίδια μακριά από το “σπίτι” της.