10η αγωνιστική

*Αήττητη η Οντένσε στα έξι τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Λίνγκμπι, επικρατώντας στα 5/6.

*Over 3.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΟΝΤΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Χόμπρο, για το κύπελλο. Το μοναδικό τέρμα σημείωσε ο Τουράι στο 23ο λεπτό.

Από την τρίτη διαδοχική της ήττα προέρχεται η Οντένσε, μετά και από εκείνες που υπέστη από Βέιλε (1-2 εντός) και Σίλκεμποργκ (0-3 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αντρέας Αλμ φιλοξενήθηκε από τη Μίντιλαντ, από την οποία έφυγε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-1. Για ακόμη μια φορά, αποδείχθηκε κατώτερη των προσδοκιών και δεν κατάφερε να δείξει πολλά στον αγωνιστικό χώρο. Ισοφάρισε προσωρινά στη μοναδική αξιόλογη φάση της, αλλά δεν ήταν αρκετό.

Πέμπτη ήττα στις εννέα πρώτες στροφές, οπότε και η κατάσταση δεν είναι και η καλύτερη δυνατή στις τάξεις της, με τον κόουτς Αλμ να είναι σε δύσκολη θέση, δεχόμενος έντονη κριτική τόσο από τον κόσμο, όσο και από τα μέσα της χώρας. Παρόλα αυτά, διατηρείται κανονικά στον πάγκο της Οντένσε. Την περασμένη Τρίτη, απέκλεισε με 0-1 τη Χόμπρο, για τον τρίτο γύρο του κυπέλλου.

Οντένσε Στατιστικά

*Over 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 7/8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΙΝΓΚΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 2-4 στην παράταση επί της Κέγκε, για το κύπελλο. Βρέθηκε πίσω στο 22ο λεπτό και παρότι έκανε την ανατροπή με τους Γκούντγιονσεν (48′) και Τσόρλου (55′), δέχθηκε την ισοφάριση στο 89ο λεπτό. Στην παράταση σκόραρε ακόμη δυο φορές με τους Γκούντγιονσεν (94′) και Γκρεγκόρ (110′).

Αήττητη παραμένει εδώ και τρία παιχνίδια στο πρωτάθλημα η Λίνγκμπι. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Φρέιρ Αλεξάντερσον υποδέχθηκε τη Βέιλε, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Μετά από ένα κακό ποιοτικά πρώτο ημίχρονο, επέστρεψε από τα αποδυτήρια πιο αποφασισμένη και πήρε προβάδισμα στο σκορ. Κάτι που δεν κράτησε αρκετά όμως, δέχθηκε την ισοφάριση, ενώ παρότι είχε ευκαιρίες στη συνέχεια, δεν κατάφερε το κάτι παραπάνω.

Με το βαθμό που απέσπασε, έφτασε τους δώδεκα συνολικά και είναι στα μέσα της κατάταξης μετά από εννέα αγωνιστικές. Πήρε ένα διπλό στις τέσσερις εξόδους της (1-1-2). Την περασμένη Τρίτη, απέκλεισε στην παράταση με 2-4 την Κέγκε, για τον τρίτο γύρο του κυπέλλου.