*18η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Σέλμπουρν-Ντέρι 0-1

ΝΤΕΡΙ

Προηγούμενο ματς: Η Ντέρι έχασε με 1-0 εκτός έδρας από την Σλίγκο Ρόβερς, σε έναν αγώνα που κυνηγούσε στο σκορ από το τέταρτο λεπτό, όταν δέχθηκε το γκολ από τον Φιτζγκέραλντ. Ομως απείλησε ελάχιστα την αντίπαλο της, ακόμη και μετά το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε λόγω αποβολής στο 74ο λεπτό. Μάλιστα περισσότερο κινδύνεψε να δεχθεί και δεύτερο γκολ.

Η Ντέρι έχασε ξανά, έπειτα από τέσσερις σερί νίκες, με 1-0 εκτός έδρας από την Σλίγκο Ρόβερς, μένοντας μακριά από τον καλό της εαυτό. Στο γήπεδό της πάντως κέρδισε τους δύο τελευταίους αγώνες της.

Ακόμη και έτσι, παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, ούσα στο +1 από την δεύτερη θέση, ενώ είναι στο +5 από την τέταρτη θέση που δεν οδηγεί σε κάποιον ευρωπαϊκό θεσμό την επόμενη σεζόν.

Ο μέσος Χάρκιν και ο επιθετικός Γουίλαν είναι οι μόνοι απόντες λόγω τραυματισμών, με τον μέσο Ντιαλό να είναι τιμωρημένος.

Ντέρι Στατιστικά

*Εχει 6/7 N/G στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 8/10 under 2,5 εντός έδρας στη σεζόν.

*Εχει 8/10 N/G εντός έδρας στη σεζόν

ΣΕΛΜΠΟΥΡΝ

Προηγούμενο ματς: Η Σέλμπουρν έφερε 0-0 εκτός έδρας απέναντι στην Μποέμιανς σε έναν αγώνα που περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο. Κράτησε το μηδέν στην άμυνα και με δόση τύχης, αφού γλίτωσε μία φορά από το δοκάρι της. Επιθετικά ήταν σχεδόν ανύπαρκτη.

Η Σέλμπουρν αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 εκτός έδρας κόντρα στην Μποέμιανς, συμπληρώνοντας δεύτερο σερί παιχνίδι χωρίς να σκοράρει. Αλλά το χειρότερο είναι πως δεν δημιουργεί και ευκαιρίες. Πάντως μακριά από την έδρα της έχασε τους δύο πρώτους αγώνες της, ενώ στα έξι τελευταία παιχνίδια της εκτός έχει τέσσερις ισοπαλίες και δύο νίκες.

Περιορίστηκε πλέον η βαθμολογική της αναρρίχηση, βρέθηκε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, οριακά στο δεύτερο μισό του. Αλλά βρίσκεται στο -5 από την 3η και τελευταία θέση που οδηγεί στην Ευρώπη, ενώ είναι στο +10 από την ένατη που οδηγεί σε πλέι οφς παραμονής.

Παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμών ο αμυντικός Μπάρετ και ο μέσος Λίβι, με όλους τους υπόλοιπους παίκτες να είναι στη διάθεση του προπονητή τους, Ντάμιεν Νταφ.