* 17η αγωνιστική

* Goal/Goal τα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας

ΝΙΕΤΣΙΕΤΖΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Τέλος το Κύπελλο για τη Νιετσιέτζα, την Τετάρτη ηττήθηκε εντός έδρας και αποκλείστηκε από τη Ρακόβ με 0-2. Δεύτερη σερί ήττα για την ομάδα του Μάριους Λεβαντόφσκι, είχε προηγηθεί το 2-1 στο Γκλίβιτσε, με ανατροπή από την Πιαστ στο δεύτερο ημίχρονο.

Νωρίτερα κατέγραψε ισοπαλίες απέναντι σε Γκόρνικ Λέτζνα (1-1 εντός) και Βίσλα Πλοκ (1-1 εκτός), όπου δικαιούταν κάτι περισσότερο. Στηρίζεται στην έδρας της, εκεί έχει κατακτήσει στους 9/12 πόντους στην Ekstraklasa, όπου είναι οριακά, στην ισοβαθμία, εκτός επικίνδυνης ζώνης.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα-αποκλεισμός από τη Ρακόβ (0-2) για το Κύπελλο. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και ουσιαστικά “καθάρισαν” την πρόκριση από το πρώτο ημίχρονο. Σκόρερ ο Στάρτζεον στο 8ο λεπτό και ο Λέντερμαν στο 43’.

ΝΙΕΤΣΙΕΤΖΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας (δες το στη Betshop)

* Goal/Goal τα 5 τελευταία παιχνίδια της στο πρωτάθλημα

ΠΟΓΚΟΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Εμφατική νίκη για την Πογκόν στο δυνατό παιχνίδι του Σαββάτου με αντίπαλο τη Λέχια! Φέτος στο Σζτσέτσιν είναι πανίσχυρη και το απέδειξε ξανά. Διέλυσε την συνδιεκδικήτρια για το πρωτάθλημα με 5-1, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γκροζίτσκι, ο οποίος δεν σκόραρε, αλλά δημιούργησε τα τρία γκολ της Πογκόν!

4η νίκη στα 5 τελευταία παιχνίδια για την Πογκόν, διατηρήθηκε στο -3 από τον πρωτοπόρο Λεχ Πόζναν και καλείται να βρίσκει λύσεις και μακριά από το γήπεδό της, όπου έχει ρεκόρ 2-4-2 και συντελεστή τερμάτων μόλις 6-6.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (5-1) επί της Λέχια Γκντανσκ. Η Πογκόν προηγήθηκε στο 8’ με πέναλτι που προήλθε από απαράδεκτο λάθος του φιλοξενούμενου τερματοφύλακα. Η Λέχια απάντησε στο 27’ με τον Ζβολίνσκι να φεύγει στην πλάτη της άμυνας. Το 2-1 στο 36’ έκανε ο Ζάχοβιτς από κοντά, έπειτα από ωραία ομαδική ανάπτυξη. 3-1 στο 51’ ξανά από το Ζάχοβιτς με το κεφάλι στον ανοιχτό χώρο, 4-1 στο 54’ ο Κοβάλτσικ με ωραίο σουτ, 5-1 στο 69’ από τον Κουχάρτσικ απο κοντά.