*11η αγωνιστική

*12/14 under 2,5 στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Οι δύο ομάδες έπαιξαν φέτος τρεις φορές, στο πολιτειακό τους πρωτάθλημα, με δύο νίκες για την Μπρούσκε και μία ισοπαλία.

*Το παιχνίδι διεξάγεται σε μία πόλη που απέχει 35 χιλιόμετρα από το Μπρούσκε.

ΜΠΡΟΥΣΚΕ

Προηγούμενο ματς: Η Μπρούσκε κέρδισε 1-0 εντός έδρας την Σεαρά, με τέρμα του Μάρκος Σεράτο στο 65ο λεπτό.

Επιτέλους νίκη για την Μπρούσκε, μόλις δεύτερη στο εθνικό πρωτάθλημα, πρώτη έπειτα από 10 αγωνιστικές και την πρεμιέρα. Και ήρθε πάλι στην έδρα που χρησιμοποιεί ως γηπεδούχος φέτος, κερδίζοντας με 1-0 εντός την Σεαρά.

Σε αυτό το διάστημα πήρε και τρεις βαθμούς από ισάριθμες ισοπαλίες, ενώ το γκολ που σκόραρε ήταν το πρώτο που βάζει στην έδρα της έπειτα από τέσσερα παιχνίδια και δύο “λευκές” ισοπαλίες.
Κάτι που σημαίνει πώς δεν χάνει στους τρεις πιο πρόσφατους αγώνες εντός.

Η τελευταία νίκη ήταν και η πρώτη της με τον Λουιζίνιο Βιεϊρά στον πάγκο ως προπονητή.

Παραμένει βέβαια εντός ζώνης υποβιβασμού, αλλά είναι σε απόσταση βολής από τις θέσεις παραμονής.

Μπρούσκε Στατιστικά

*12/15 under 2,5 εντός έδρας

*9/15 N/G εντός έδρας

ΑΒΑΪ

Προηγούμενο ματς: Η Αβαϊ κέρδισε 3-2 εντός έδρας την Γκουαρανί με διπλή ανατροπή! Βρέθηκε να χάνει δύο φορές, από τέρματα των Αϊρτον (10’), Κάιο Ντάντας (28’ πεν.), αλλά ισοφάρισε αμφότερες με τον Ιγκόρ (20’, 48’), παίρνοντας τη νίκη με πέναλτι του Ζοάο Πάουλο στο 62ο λεπτό.

Η Αβαϊ έδειξε πάλι χαρακτήρα και πώς είναι από τις καλές ομάδες της κατηγορίας, αφού κέρδισε 3-2 εντός έδρας την Γκουαρανί, παρόλο που φλέρταρε δύο φορές με την ήττα.

Αυτή ήταν η έκτη νίκη της στους οκτώ τελευταίους αγώνες που παραμένει χωρίς ήττα! Οι δύο εξ αυτών ήρθαν στα πιο πρόσφατα που έπαιξε μακριά από το γήπεδό της, έπειτα από μία ισοπαλία.

Αξίζει να σημειωθεί πώς στο τελευταίο παιχνίδι για πρώτη φορά μπόρεσε ο προπονητής της να επαναλάβει ίδια ενδεκάδα δεύτερη φορά. Αλλά δεν μπορεί να “τριτώσει” το καλό, λόγω τιμωρίας παικτών του για τον αποψινό αγώνα.

Είναι πάντα ψηλά στο βαθμολογικό πίνακα, στην πρώτη τετράδα και τις θέσεις που οδηγούν σε άνοδο, σε απόσταση βολής από δύο ομάδες που είναι εκτός αυτών.