*Πρώτο παιχνίδι για τα πλέι-οφ του Τσάμπιονς Λιγκ. Θα ακολουθήσει ρεβάνς στην έδρα του Παναθηναϊκού. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας ακολουθεί παράταση κι αν χρειαστούν πέναλτι.

*Μόλις δύο νίκες έχει ο Παναθηναϊκός σε οκτώ ματς κόντρα σε ομάδες απ’ την Πορτογαλία (2-3-3), αμφότερες κόντρα στην Πόρτο, αμφότερες εκτός έδρας!

*Αήττητη η Μπράγκα σε πέντε ματς κόντρα σε ελληνικές ομάδες, πήρε τέσσερις νίκες!

*Με χρήση VAR.

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΜΠΡΑΓΚΑ (ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ, 37)

Προηγούμενο ματς: Eκτός έδρας επικράτηση 4-2 επί της Τσάβες. Το 0-1 ο Μπρούμα στο 16’, το 1-1 έκανε ο Έκτορ Ερνάντες στο 43’, ο ίδιος παίκτης το 2-1 στο 53’. Ισοφάρισε ο Όρτα στο 58’, το 2-3 ήρθε απ’ τον Μπάνζα στο 81’, το τελικό 2-4 έκανε ο Πίτσι στις καθυστερήσεις. Με δέκα παίκτες απ’ το 80’ η Τσάβες.

Μπορεί το όνομα της να μην τρομάζει, αλλά πρόκειται για μια ιδιαίτερα έμπειρη ομάδα στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, σταθερή δύναμη της Πορτογαλίας εδώ και τουλάχιστον 20 χρόνια. Αξίζει να σημειωθεί ότι απ’ το 2010 και έπειτα μετρά 10 παρουσίες σε ομίλους ευρωπαϊκής διοργάνωσης, μόλις μια εκ των οποίων στο Τσάμπιονς Λιγκ. Το 2011 έπαιξε στον τελικό Γιουρόπα Λιγκ (έχασε απ’ την Πόρτο), ενώ το 2022 έφτασε στα προημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ, εκεί αποκλείστηκε απ’ τη Ρέιντζερς στην παράταση.

Πέρυσι τερμάτισε στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος, στο +4 απ’ τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας και στο -9 απ’ την κορυφή, είχε τη δεύτερη καλύτερη επίθεση (75 γκολ) και την τρίτη καλύτερη άμυνα (30 γκολ). Φέτος έχει μπει δυνατά, μετρά ήδη τρεις νίκες σε τέσσερα ματς σ’ όλες τις διοργανώσεις, σκόραρε συνολικά 11 γκολ στις νίκες, μοναδικό «ψεγάδι» ήταν η ήττα της πρεμιέρας κόντρα στη Φαμαλικάο (1-2), ένα απρόσμενο αποτέλεσμα, που στάθηκε λίγο άτυχη.

Δεν είχε κανένα πρόβλημα κόντρα στην Μπάτσκα Τόπολα στον τρίτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, πήρε 2/2 νίκες με συνολικό σκορ 7-1, ενώ στην τελευταία της υποχρέωση επικράτησε 4-2 εκτός έδρας της Τσάβες. Προηγήθηκε νωρίς με τον εξαιρετικό Μπρούμα, όμως βρέθηκε να χάνει μέχρι το 53’ από δύο κεφαλιές του Ερνάντες. Συνήλθε γρήγορα, αντέδρασε με το 2-2 του Όρτα και πήρε εκ νέου προβάδισμα στο 81’ από στατική φάση. Το τελικό 2-4 διαμορφώθηκε στο φινάλε.

Είναι ταχύτατη ομάδα, πολύ επιθετική, άμεση όταν ανακτά την μπάλα, διαθέτει πλουραρισμό στην τελική προσπάθεια, χαρακτηριστικό είναι ότι οι Μπρούμα και Πίτσι έχουν ήδη από τρία γκολ, ενώ οι Όρτα και Τζαλό έχουν βρει δίχτα δύο φορές. Ανασταλτικά υπάρχουν θέματα, η κριτική εντοπίζεται κυρίως προς τον 39χρονο στόπερ, Ζοσέ Φόντε, ενώ και ο Νιακατέ θεωρείται επιρρεπής στο λάθος. Χαρακτηριστική ήταν η ατάκα του αρχηγού Όρτα μετά το ματς με την Τσάβες: «Πρέπει να παίζουμε πιο έξυπνα. Κάνουμε λάθη που δεν πρέπει».

ΜΠΡΑΓΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Μετρά 4/4 Over 2.5 σε όλες τις διοργανώσεις.

*G/G στα 3/4 ματς σ’ όλες τις διοργανώσεις.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ, -)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας πρόκριση στα πέναλτι κόντρα στη Μαρσέιγ. Τραγικό πρώτο ημίχρονο για τον Παναθηναϊκό, οι Μασσαλοί προηγήθηκαν στο 2’, είχαν πολλές κλασικές ευκαιρίες, έκαναν το 2-0 στις καθυστερήσεις. Στο δεύτερο μέρος οι πράσινοι ισορρόπησαν, απείλησαν μετά το 75’ και βρήκαν τη λύση στις καθυστερήσεις με το πέναλτι του Ιωαννίδη. Στην παράταση η Μαρσέιγ ήταν ανώτερη, αλλά άστοχη. Στα πέναλτι ο Παναθηναϊκός ευστόχησε σε όλα τα χτυπήματα, ενώ ο Μπρινιόλι έβγαλε εκείνο του Γκεντουζί.

Κάνει ιστορική πορεία στα φετινά προκριματικά, η παρουσία του θεωρείται ήδη απόλυτα επιτυχημένη, πλέον πηγαίνει για την ολοκλήρωση της υπέρβασης! «Υπέφερε» στη Μασσαλία την περασμένη εβδομάδα, θα μπορούσε να έχει τεθεί εκτός πρόκρισης απ’ το πρώτο ημίχρονο, αλλά έμεινε «ζωντανός» χάρη στις επεμβάσεις του Μπρινιόλι και την αστοχία των αντιπάλων. Στο δεύτερο 45λεπτο η Μαρσέιγ άρχισε να κουράζεται, ο Παναθηναϊκός το εκμεταλλεύτηκε, κέρδισε μέτρα και κράτησε μπάλα, απείλησε σε τρεις περιπτώσεις με Παλάσιος, Γεντβάι και Μαντσίνι. Εκεί που όλα έδειχναν να έχουν κριθεί, ήρθε το χέρι του Γκεντουζί για να προσφέρει πέναλτι στους πράσινους, που το αξιοποίησαν με τον Ιωαννίδη.

Στην παράταση ο Παναθηναϊκός δεν απείλησε, η Μαρσέιγ είχε ακυρωθέν γκολ και μεγάλη φάση με τον Βιτίνια (έδιωξαν πάνω στη γραμμή), η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι. Εκεί οι πράσινοι ήταν απόλυτα εύστοχοι, ο Μπρινιόλι απέκρουσε την εκτέλεση του Γκεντουζί και η ομάδα του πανηγύρισε μια ανεπανάληπτη πρόκριση. «Το πρώτο παιχνίδι ήταν δικό μας ενώ σήμερα στο δεύτερο μέρος αλλάξαμε τις ισορροπίες. Είναι σημαντικό απέναντι σε τέτοιες ομάδες να εκμεταλλευτείς την ευκαιρία σου. Δεν παραδοθήκαμε ποτέ», είπε ο Γιοβάνοβιτς.

Η ομάδα του παίζει χωρίς άγχος, καθώς έχει εξασφαλίσει την παρουσία στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ και πλέον αναζητά την εκτόξευση προς το Τσάμπιονς Λιγκ. Δεν είχε υποχρεώσεις το Σαββατοκύριακο, καθώς η πρεμιέρα με τον Ατρόμητο αναβλήθηκε, είχε στη διάθεση της πάνω από μια εβδομάδα για να ξεκουραστεί και να δουλέψει. Σε αγωνιστικό επίπεδο, η λογική λέει ότι θα δούμε την ίδια ενδεκάδα, με μοναδική διαφοροποίηση τον Παλάσιος αντί του Βέρμπιτς. Τραυματίας ο Κλεϊνχέισλερ, στη λίστα οι Αράο και Σένκεφελντ, εκτός αυτής οι Τσοκάι, Ζέκα και Γιερεμέγιεφ.