3η αγωνιστική

*Φάση των ομίλων της προκριματικής φάσης του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής 2024, που θα διεξαχθεί στα γήπεδα της Ακτής Ελεφαντοστού. Την πρόκριση στα τελικά της διοργάνωσης θα πανηγυρίσουν οι δύο πρώτες από κάθε όμιλο.

*Οι δυο ομάδες είχαν βρεθεί ξανά στη φάση των ομίλων της προκριματικής φάσης του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής 2012, έχοντας αμφότερες από μια νίκη.

*Under 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΜΠΕΝΙΝ

Προηγούμενο ματς: Ήττα 3-1 από τη Μαδαγασκάρη, σε φιλικό. Βρέθηκε πίσω στο 13ο λεπτό και παρότι ισοφάρισε στο 20′ με τον Αϊγεγκούν, εν τέλει δέχθηκε ακόμη δυο τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο (62′, 84′).

Άποντο παραμένει μετά τις δυο πρώτες στροφές στα προκριματικά το Μπενίν, το οποίο ηττήθηκε κατά σειρά από Σενεγάλη (3-1 εκτός) και Μοζαμβίκη (0-1 εντός), τον περασμένο Ιούνιο. Γνωρίζει ότι είναι αουτσάιντερ σε ότι αφορά την πρόκριση στα τελική, οπότε και στόχος του είναι μια θετική παρουσία από εδώ και πέρα. Από τα μέσα του περασμένου μήνα βρίσκεται στην άκρη του πάγκου ο Γκέρνοτ Ρορ, στην πέμπτη κατά σειρά εθνική που αναλαμβάνει από τη “Μαύρη Ήπειρο”. Ο Γερμανός αναμένεται να κάνει το ντεμπούτο του στο σημερινό παιχνίδι.

Μπενίν Στατιστικά

*No Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια.

*Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια.

ΡΟΥΑΝΤΑ

Προηγούμενο ματς: Ήττα 1-0 από την Αιθιοπία, σε φιλικό. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 83ο λεπτό της αναμέτρησης.

Από την πλευρά της, η Ρουάντα ξεκίνησε με ισοπαλία την πορεία της σε αυτά τα προκριματικά, μετά και το εκτός 1-1 με τη Μοζαμβίκη, στις αρχές του περασμένου Ιούνη. Λίγες ημέρες αργότερα, υποδέχθηκε τη Σενεγάλη, από την οποία ηττήθηκε με 0-1. Στόχος είναι η αποφυγή της τελευταίας θέσης και θα δώσει μάχη γι’ αυτό με το Μπενίν, το οποίο θα υποδεχθεί την ερχόμενη Δευτέρα. Η ομάδα του Κάρλος Αλός αγωνιστηκε την περασμένη Κυριακή σε φιλικό παιχνίδι με την Αιθιοπία, κόντρα στην οποία ηττήθηκε με 1-0, δεχόμενη το μοναδικό τέρμα προς το φινάλε.