*Τελικός Κυπέλλου. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση κι αν χρειαστεί πέναλτι.

*Στο πρωτάθλημα: Ντιναμό Μπρεστ – Μπάτε 1-3 (20/05)

*Δύο νίκες έχει η Μπάτε στα τελευταία έξι ματς κόντρα στην Ντιναμό Μπρεστ ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (2-1-3).

*Από 8/13 μεταξύ τους Under 2.5 έρχονται οι δύο ομάδες ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*2/2 κατακτήσεις έχει η Ντιναμό Μπρεστ σε τελικούς Κυπέλλου κόντρα στην Μπάτε Μπορίσοφ (2007 και 2018).

Μπάτε – Ντιναμό Μπρεστ στην Bet365

ΜΠΑΤΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Ως φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου μπαίνει στον σημερινό τελικό η Μπάτε. Αυτό διότι είναι σε πολύ καλή κατάσταση, έρχεται από διαδοχικές νίκες, ενώ απέναντι της τίθεται ένας αντίπαλος που κέρδισε άνετα την περασμένη Τετάρτη. Αμφότερες οι ομάδες είχαν κάποιες αλλαγές στην ενδεκάδα, η Μπάτε ήταν ανώτερη και επικράτησε δίκαια, είχε περισσότερες καθαρές ευκαιρίες και βρήκε τις λύσεις στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ακόμη μια νίκη για την ομάδα του Μπορίσοφ, ήταν η έκτη διαδοχική σ’ όλες τις διοργανώσεις, πορεύεται αήττητη στα οκτώ τελευταία ματς (7-1-0) και πλέον είναι πρώτη στη βαθμολογία, στο +1 απ’ την Ενερτζέτικ. «Πιστεύουμε στους εαυτούς μας, αλλά την ίδια στιγμή σεβόμαστε τον αντίπαλο. Είναι τελικός και οι πιθανότητες είναι 50-50. Η ψυχολογία μας είναι καλή, ερχόμαστε από νίκες και είμαστε έτοιμοι για να διαχειριστούμε την κατάσταση», είπε ο κόουτς Αλσέφσκι. Πήραν ανάσες οι βασικοί Γουίλουμσον και Ντούμπαϊτς μεσοβδόμαδα, σήμερα αναμένονται βασικοί.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 1-3 επί της Ντιναμό Μπρεστ για το πρωτάθλημα. Στο 31’ το 0-1, ισοφάρισε στο 40’ η Ντιναμό, η Μπάτε βρήκε δύο γκολ απ’ το 73’ μέχρι το 80’ και πήρε το ματς.

ΜΠΑΤΕ Στατιστικά

*Κράτησε το μηδέν στα 5/8 τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Bet365).

*Έρχεται από 5/7 Over 2.5 στο στοίχημα, ανεξαρτήτως έδρας.

*Έρχεται από 7/10 NG ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΜΠΡΕΣΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Δεν έρχεται σε καλή στιγμή αυτός ο τελικός Κυπέλλου για την Ντιναμό Μπρεστ, που παλεύει να βρει σταθερότητα και ψυχολογία. Την Τετάρτη υπέστη ακόμη μια ήττα, αυτή τη φορά στο εντός έδρας ματς κόντρα στη σημερινή αντίπαλο, Μπάτε Μπορίσοφ. Λίγα πράγματα στο επιθετικό κομμάτι, ο αντίπαλος ήταν πιο ποιοτικός και αποτελεσματικός, η εξέλιξη του ματς ίσως ήταν διαφορετική αν η Ντιναμό Μπρεστ ευστοχούσε στην κλασική ευκαιρία που είχε για να προηγηθεί 2-1 μερικά λεπτά πριν το 1-2 της Μπάτε.

Δεύτερη σερί ήττα μετά το εκτός έδρας 2-1 κόντρα στην Ενερτζέτικ, είχαν προηγηθεί δύο σερί νίκες με Μπελσίνα (0-3 εκτός) και Ντιναμό Μινσκ (2-1 εντός), έμεινε στους 13 πόντους και υποχώρησε στην ένατη θέση. Αβέβαιο το μέλλον του κόουτς Κόβαλτσκουκ, ο οποίος μάλιστα ρωτήθηκε χθες αν θα παραιτηθεί σε περίπτωση ήττας στον σημερινό τελικό: «Αυτό θα πρέπει να το ρωτήσετε στη διοίκηση. Εμείς είμαστε έτοιμοι για το παιχνίδι και δε σκεφτόμαστε τίποτα άλλο». Πάντως, τα ρεπορτάζ αναφέρουν ότι ο έμπειρος προπονητής «παίζει το κεφάλι του».

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-3 κόντρα στην Μπάτε. Στο 31’ το 0-1, ισοφάρισε στο 40’ η Ντιναμό, η Μπάτε βρήκε δύο γκολ απ’ το 73’ μέχρι το 80’ και πήρε το ματς.