2η αγωνιστική

*Μετρούν 8/10 παιχνίδια με under 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί ισοπαλία στα πρόσφατα 5 παιχνίδια ανάμεσά τους.

Δείτε τα Προγνωστικά Ισπανίας

ΑΛΑΒΕΣ

Προηγούμενο ματς: Υπέστη ήττα εκτός έδρας, με σκορ 1-0 και αντίπαλο την Κάδιθ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 7’ ο Σαν Εμετέριο σκόραρε για το 1-0 των γηπεδούχων που ήταν πιο απειλητικοί στο πρώτο μέρος. Στο 88’ αποβλήθηκε ο Εσκαλάντε για την Κάδιθ.

Η Αλαβές ήταν μαχητική στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, όμως άρχισε με ήττα τη νέα της περιπέτεια στην Πριμέρα Ντιβισιόν. Έχασε στην Ανδαλουσία από την Κάδιθ (1-0), χάρη σ’ ένα γκολ από νωρίς, δεν απέφερε καρπούς η δική της προσπάθεια να βρει δίχτυα.

Οι “Μπαμπαθόρος” είχαν μια αγχωτική σεζόν πέρυσι, με σκαμπανεβάσματα, αλλά ονειρεμένο φινάλε, καθώς κέρδισε μέσω πλέι οφ, την επάνοδό της στην Πριμέρα Ντιβισιόν. Ο Λουίς Γκαρθία Πλάθα που το πέτυχε και με τη Μαγιόρκα, κέρδισε την παρουσία του στη Λα Λίγκα για τη δεύτερη σεζόν του στην Αλαβές.

“Πάμε να κάνουμε δώρο μια εμφάνιση στο μάξιμουμ, στον κόσμο μας. Η Σεβίλλη έχει έναν προπονητή που ξέρει πολλά”, είπε μεταξύ άλλων, ο Λουίς Γκαρθία. Εκτός του Σιμεόνε, δεν αναφέρθηκαν άλλα προβλήματα τραυματισμων, Εκτός και ο μέσος Αμπνταλαχί.

Αλαβές Στατιστικά

*3/6 παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*3/6 παιχνίδια τελευταία με over 2.5

*Δέχεται γκολ σε 4/10 εντός έδρας

ΣΕΒΙΛΛΗ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 και αντίπαλο τη Μάντσεστερ Σίτι, στο ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ. Στο 25’ ο Εν-Νεσίρι σκόραρε για το 0-1 της Σεβίλλης, που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 63’ ο Πάλμερ ισοφάρισε σε 1-1 και το ματς πήγε στα πέναλτι. Εκεί, επικράτησε η Σίτι με 5-4.

Η Σεβίλλη δεν άρχισε όπως θα επιθυμούσε τη νέα αγωνιστική περίοδο, καθώς σε δύο επίσημες αναμετρήσεις δεν πανηγύρισε νίκη. Τελευταία, έχασε το τρόπαιο του ευρωπαϊκού Σούπερ Καπ, από τη Μάντσεστερ Σίτι (1-1), στη διαδικασία των πέναλτι, παρότι προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο.

Επίσης, στην πρεμιέρα του ισπανικού πρωταθλήματος, υπέστη ήττα-σοκ εντός έδρας από τη Βαλένθια, με σκορ 1-2. Ελαφρυντικό εκεί, ότι έκλεισε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, με αριθμητικό μειονέκτημα. Όλα αυτά, ενώ προέρχεται από μια σεζόν με πολλά σκαμπανεβάσματα, αλλά και ένα φινάλε ονειρικό.

Πουλήθηκε στην Αλ-Χιλάλ ο τερματοφύλακας Μπόνο, αντί του ποσού των 21 εκατομμυρίων ευρώ, στη θέση του αποκτήθηκε ως ελεύθερος από τη Λειψία, ο 32χρονος Νορβηγός, Νίλαντ. “Πρέπει να πιστέψουμε ότι μπορούμε να κερδίσουμε. Όμως πρέπει να τρέξουμε. Να τρέξουμε πολύ και να παλέψουμε. Δεν κερδίζουμε τίποτα χωρίς αυτά”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο Μεντιλίμπαρ.

Όσον αφορά την αποστολή, είναι εκτός οι κεντρικοί αμυντικοί Μαρκάο, Νιανζού και ο μπακ Μοντιέλ. Διαθέσιμος με ειδική άδεια το στόπερ Μπαντέ, παρά την αποβολή του στο προηγούμενο. Δεν υπολογίζονται Ντιλέινι, Ιντρίσι, Όσκαρ Ροδρίγκεθ.