*Under 2.5 ήρθαν οι έξι τελευταίες συναντήσεις των δύο ομάδων στην έδρα της Μπαστιά.

*Στον πρώτο γύρο: Χάβρη – Μπαστιά 3-0

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΜΠΑΣΤΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 6-2 κόντρα στην Πο. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 17’, ισοφάρισε με τον Σαντελί στο 20’ και έκανε την ανατροπή με τον Μαγκρί στο 23’. Η Μπαστιά σκόραρε ακόμη τρεις φορές στο δεύτερο ημίχρονο Ζιντί, Μαγκρί, Παλέν (56’, 68’, 75’), η Πο μείωσε σε 2-5 με πέναλτι και το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μαγκρί στο 85’.

Μόνο αδιάφορη δεν παρουσιάζεται στα τελευταία παιχνίδια της σεζόν, έκανε τη ζημιά στην Πο την προηγούμενη αγωνιστική. Δεν επηρεάστηκε απ’ το προβάδισμα της αντιπάλου, χρειάστηκε τέσσερα λεπτά για να ανατρέψει το σκορ, ενώ είδε την αντίπαλο ν’ αστοχεί σε πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο. Έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα της Πο στο δεύτερο 45λεπτο, μέσα σε μισή ώρα πέτυχε τέσσερα τέρματα φτάνοντας πανηγυρικά στην κατάκτηση των τριών βαθμών.

Δεύτερη διαδοχική νίκη για την ομάδα του Μπρουάρ, είχε προηγηθεί το εντός έδρας 2-1 κόντρα στην Πο, παρέμεινε 4η και στα τελευταία παιχνίδια της σεζόν παίζει με στόχο να διατηρηθεί σε αυτή τη θέση. Διαθέτει απ’ τις πιο δυνατές έδρες της λίγκας, είναι αήττητη στα έξι τελευταία τελευταία παιχνίδια (4-2-0).

Εξέτισε ο στόπερ Εντιαγέ, αλλά θα απουσιάσει. Παραμένει τραυματίας ο χαφ Βενσάν.

ΜΠΑΣΤΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ τα 6/7 πρόσφατα παιχνίδια.

*G/G τα πέντε τελευταία ματς.

ΧΑΒΡΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 2-0 από τη Βαλενσιέν. Έμεινε πίσω στο σκορ με πέναλτι στο 7’, δέχθηκε το 2-0 στο 45’+2’.

Πήρε παράταση η φιέστα ανόδου για την ομάδα της Νορμανδίας μετά την ήττα από τη Βαλενσιέν την περασμένη Δευτέρα. Υπέπεσε σε πέναλτι στο ξεκίνημα και κόντρα στη ροή του αγώνα ήρθε και το 0-2 πριν την ανάπαυλα. Προσπάθησε να βγάλει αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο, έπαιξε στο μισό γήπεδο την αντίπαλο, έφτιαξε ευκαιρίες, αλλά δεν βρήκε τον τρόπο να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Δεύτερη διαδοχική ήττα για την ομάδα του Έλσνερ, είχε προηγηθεί το εκτός έδρας 1-0 από την Ανεσί, παρέμεινε στην κορυφή, στο +2 από τη Μπορντό και στο +5 από τη Μετς. Χρειάζεται δύο βαθμούς στις τελευταίες δύο αγωνιστικές για να εξασφαλίσει την άνοδο, την οποία πανηγυρίζει μαθηματικά με διπλό σήμερα στην Κορσική.

Τιμωρημένοι ο στόπερ Σανγκαντέ, ο εξτρέμ Κορνέτ και δεύτερο παιχνίδι ο φορ Τιαρέ.