*6η αγωνιστική

*9/11 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal και over 2,5

*Απόλυτα ισορροπημένη η πρόσφατη μεταξύ τους προϊστορία (3-1-3).

ΜΠΑΝΙΚ ΟΣΤΡΑΒΑ

Προηγούμενο ματς: Στο ρελαντί ηττήθηκε με 1-0 από την Σλάβια Πράγας εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Δέχτηκε το μοναδικό γκολ της συνάντησης στο 47′.

Κατέβηκε στην Πράγα με σκοπό να μην ηττηθεί από την Σλάβια, έπαιξε ταμπούρι και δεν της βγήκε αφού ηττήθηκε με 1-0 σε πολύ χαλαρούς ρυθμούς. Άφαντη επιθετικά, δεν απείλησε στο ελάχιστο την ποιοτικότερη γηπεδούχο και έχασε στο ρελαντί. Μοναδική της καλή ευκαιρία στο 70′ με τον Τάνκο, ο οποίος αστόχησε σε τετ α τετ. Μόλις μία νίκη στις πέντε πρώτες αγωνιστικές για την Μπάνικ Οστράβα (1-1-3), η οποία ωστόσο είχε πολύ δύσκολο πρόγραμμα και αυτό σίγουρα συνιστά ελαφρυντικό. Αμφίβολοι οι Λίτσκα και Κουμπάλα. Τραυματίες οι Μίσκοβιτς, Σέχιτς, Κλίμα και Τάκακς.

Μπάνικ Οστράβα Στατιστικά

*6/8 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Under 2,5

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με N/G

ΣΕΣΚΕ ΜΠΟΥΝΤΕΓΙΟΒΙΤΣΕ

Προηγούμενο ματς: Έβγαλε αντίδραση και κέρδισε με 3-0 την Μποέμιανς εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Προηγήθηκε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου (45+2′), έκανε το 2-0 στο 58′ ενώ το κερασάκι στην τούρτα ήρθε λίγο πριν την λήξη του αγώνα (89′).

Ώρα μηδέν για τον τεχνικό Νικλ ήταν το παιχνίδι με αντίπαλο την Μποέμιανς. Οι παίκτες του έβγαλαν αντίδραση μετά τις τέσσερις θλιβερές εμφανίσεις και επικράτησαν με το εντυπωσιακό 3-0 των «Καγκουρό». Διάβασε εξαιρετικά την αντίπαλο, έπαιξε άμυνα με πάθος και κατάφερε να κρατήσει το μηδέν, πράγμα σπάνιο για την ίδια φέτος. Παράλληλα, αξιοποίησε εξαιρετικά τις στατικές φάσεις. Μάζεψε έτσι τους πρώτους βαθμούς της, ελπίζει σε ανάλογη συνέχεια στην Οστράβα, αφού με μια νέα ήττα δεν αποκλείεται να υπάρχουν άμεσες εξελίξεις με τον κόουτς Νικλ. Τραυματίες οι Σλάντκι, Κούντεκ και Ζάγιτς.