*NG τα 7/10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Σίτι μετρά 14 σερί νίκες επί της Φούλαμ και είναι αήττητη στα 20 τελευταία μεταξύ τους (16-4-0).

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 2-1 επί της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Το 0-1 ο Χάαλαντ στο 63’, το 1-1 ήρθε απ’ τον Μπογκλ στο 85’, το τελικό 1-2 έκανε ο Ρόδρι στο 88’. Έχασε πέναλτι η Σίτι στο 37’ με τον Χάαλαντ.

Ζορίστηκε πολύ στο εκτός έδρας ματς με τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, αλλά στο φινάλε πήρε αυτό που ήθελε χάρη σ’ ακόμη ένα γκολ του Ρόδρι. Όπως ήταν αναμενόμενο, η Σίτι κυριάρχησε, έβγαλε φάσεις, στο πρώτο ημίχρονο έχασε πέναλτι με τον Χάαλαντ. Πίεσε πολύ στο δεύτερο μέρος, η μπάλα δεν έμπαινε μέσα, τελικά βρήκε το γκολ με τον Νορβηγό επιθετικό. Από το πουθενά ισοφάρισε η Σέφιλντ στο 85’, εκεί η Σίτι “ταρακουνήθηκε”, αλλά έβγαλε άμεση αντίδραση, έβγαλε φάσεις και βρήκε το γκολ στο 88’ με τον Ρόδρι.

Κάπως έτσι, έκανε το 3/3 στο πρωτάθλημα μετά τις νίκες κόντρα σε Νιουκάστλ (1-0) και Μπέρνλι (0-3), το γκολ της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ ήταν το πρώτο που δέχτηκε φέτος στην Πρέμιερ Λιγκ. Κληρώθηκε στο Τσάμπιονς Λιγκ με Λειψία, Ερυθρό Αστέρα και Γιουνγκ Μπόις. Επέστρεψε στη δράση ο Μπερνάρντο Σίλβα, που ήταν βασικός και έβγαλε όλο το 90λεπτο, μετά τη διακοπή των εθνικών ομάδων θα επανέλθει ο Στόουνς, ενώ το χρονοδιάγραμμα του Ντε Μπρούινε πάει για το νέο έτος. Υπενθυμίζεται ότι μετά τη διακοπή των εθνικών ομάδων θα επιστρέψει στον πάγκο ο Γουαρδιόλα, που έκανε εγχείρηση στη μέση. Πήρε τον μέσο Ματέους Νούνιες απ’ τη Γουλβς έναντι 53 εκ. λιρών, σήμερα ίσως είναι διαθέσιμος.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*G/G τα 3/5 φετινά παιχνίδια.

*2-3 Goal τα 4/5 φετινά ματς.

ΦΟΥΛΑΜ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας πρόκριση στα πέναλτι κόντρα στην Τότεναμ για το Λιγκ Καπ. Στο 1-1 το 90λεπτο με το αυτογκόλ του φαν ντε Φεν στο 19’ και το γκολ του Ριτσάρλισον στο 56’.

Πήρε σπουδαίο αποτέλεσμα εκτός έδρας την περασμένη εβδομάδα κόντρα στην Άρσεναλ. Μπήκε δυνατά και έπιασε στον «ύπνο» στην άμυνα των γηπεδούχων, παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ. Στη συνέχεια υπέκυψε στην πίεση και δέχθηκε την ανατροπή, αλλά στα τελευταία λεπτά βρήκε τρόπο να στείλει ξανά τη μπάλα στα δίχτυα, φέρνοντας το ματς στα ίσα, παρότι έπαιζε με δέκα παίκτες απ’ το 83’.

Επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά την εντός έδρας “σφαλιάρα” απ’ την Μπρέντφορντ, εκεί έκανε κακή εμφάνιση και το πλήρωσε απέναντι σε πιο ποιοτική ομάδα από την Έβερτον, την οποία κέρδισε στην πρεμιέρα (0-1 εκτός έδρας). Μεσοβδόμαδα υποδέχτηκε την Τότεναμ για το Λιγκ Καπ, το ματς ήταν αμφίρροπο και ισορροπημένο, η Φούλαμ προηγήθηκε στο 19’, ο αντίπαλος ισοφάρισε στο 56’, η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι, εκεί η Φούλαμ ήταν πιο αποτελεσματική και θα παίξει στην επόμενη φάση, εκεί θα υποδεχτεί τη Νόριτς. Διαθέσιμος ο νεοαποκτηθείς Καστάν (πλάγιος μπακ).