*Προκριματικά του Euro 2024 που θα διεξαχθεί στα γήπεδα της Γερμανίας. Πενήντα τρεις ομάδες χωρίστηκαν σε δέκα ομίλους, την πρόκριση θα πάρουν οι δύο πρώτες αυτών. Η Γερμανία προκρίθηκε αυτόματα στα τελικά ως οικοδέσποινα και η Ρωσία αποκλείστηκε λόγω των εχθροπραξιών με την Ουκρανία.

*Η Ιταλία κράτησε το μηδέν στα τέσσερα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Under 2,5 στα τέσσερα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΜΑΛΤΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (2-1) από τη Βόρεια Μακεδονία. Οι γηπεδούχοι σκόραραν με Ελμάς (66′) και Τσουρλίνοφ (72′), το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Γιανκάμ στο 85′.

Ιδιαίτερα ανταγωνιστική παρουσιάστηκε η Μάλτα στην έδρα της Βόρειας Μακεδονίας μη καταφέρνοντας, ωστόσο, να επιστρέψει από αυτή με ένα θετικό αποτέλεσμα. Δέχτηκε δύο γκολ σε διάστημα έξι λεπτών, κατάφερε να μειώσει στο 85′ και στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τ. Μπονγκ έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής αναγκάζοντας σε μία σχετικά εύκολη απόκρουση των αντίπαλο τερματοφύλακα.

Με τη συμπλήρωση των 90′ οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπάρντι. Στη δεύτερη συμμετοχή του στην τεχνική ηγεσία της Μάλτας, ο Μάρκο Μαρκολίνι θα αντιμετωπίσει την πατρίδα του στην αποψινή αναμέτρηση στο “Ta’Qali National”. Θέση βασικού διεκδικεί ο Γιανκάμ που πέτυχε το παρθενικό γκολ του με το εθνόσημο στα Σκόπια

Η αποστολή της Εθνικής Μάλτας

Τερματοφύλακες: Μπονέλο (Σπάρτανς), Φορμόσα (Βαλέτα), Γκρεχ (Σάιρινς) – Αμυντικοί: Σ. Μποργκ (Σπάρτανς), Ζ. Μουσκάτ (Φαρένσε), Απάπ (Χιμπέρνιανς), Μικαλέφ (Γκούντζα Γιουνάιτεντ), Μπράουν (Σεντ Τζόνστοουν), Ταμπόνε (Γκζίρα) – Μέσοι: Τ. Μπονγκ (Σπάρτανς), Κορμπαλάν (Σπάρτανς), Κρίστενσεν (Χιμπέρνιανς), Καμενζούλι (Σπάρτανς), Τεμά (Ουνιόν Σεν-Ζιλουάζ), Γκιγιαμιέ (Σπάρτανς), Ατάρντ (Μπιρκιρκάρα), Πάιμπερ (Φλοριάνα), Ν. Μουσκάτ (Γκζίρα), Γιανκάμ (Μπιρκίρκαρα) – Επιθετικοί: Σαταριάνο (Μπαλζάν), Νουοκό (Φλοριάνα), Π. Μπονγκ (Μπιρκιρκάρα), Τζόουνς (Νοτς Κάουντι)

ΜΑΛΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2,5 στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

ΙΤΑΛΙΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (2-1) από την Αγγλία. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με Ράις (13′) και Κέιν (44′ πεν.), έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές στο 80′ (Σο). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ρετέγκι στο 56′.

Πρώτη ήττα μετά από 40 αναμετρήσεις σε προκριματικά Euro για την Ιταλία με αντίπαλο την Αγγλία στο “Diego Armando Maradona” (2-1) το βράδυ της Πέμπτης. Δεν κατάφερε να γίνει ιδιαίτερα απειλητική στο πρώτο ημίχρονο, βλέποντας τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν δύο φορές και να έχουν την ευκαιρία για το 3-0 στις καθυστερήσεις.

Μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο και βρηκε το γκολ που έψαχνε με τον νεαρό Ρετέγκι, ο οποίος έκανε ονειρικό ντεμπούτο με το εθνόσημο. Δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε στο 80′, γνωρίζοντας την πρώτη εντός έδρας ήττα σε προκριματικά Euro μετά από 24 ολόκληρα χρόνια!

“Κυριαρχήσαμε στο δεύτερο ημίχρονο, πιστεύω πως αξίζαμε τουλάχιστον την ισοπαλία”, υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο ομοσπονδιακός τεχνικός Μαντσίνι. Αναμένεται να προχωρήσει σε αρκετές αλλαγές στο βασικό σχήμα του. Στην κορυφή θα βρεθεί και πάλι ο Ρετέγκι, δεν αποκλείεται να δούμε τον Νιοντό στην ενδεκάδα. Ο 19χρονος πέρασε στη θέση του Πελεγκρίνι στο 69′ με την Αγγλία.

Η αποστολή της Εθνικής Ιταλίας

Τερματοφύλακες: Ντοναρούμα (ΠΣΖ), Μερέτ (Νάπολι), Καρνεσέτσι (Κρεμονέζε), Φαλκόνε (Λέτσε) – Αμυντικοί: Νταρμιάν (Ίντερ), Ατσέρμπι (Ίντερ), Έμερσον (Γουέστ Χαμ), Ντι Λορέντζο (Νάπολι), Σπινατσόλα (Ρόμα), Ρομανιόλι (Λάτσιο), Τολόι (Αταλάντα), Σκαλβίνι (Αταλάντα), Μπουοντζόρνο (Τορίνο) – Μέσοι: Βεράτι (ΠΣΖ), Ζορζίνιο (Άρσεναλ), Κριστάντε (Ρόμα), Πελεγκρίνι (Ρόμα), Πεσίνα (Μόντσα), Τονάλι (Μίλαν), Φρατέζι (Σασουόλο) – Επιθετικοί: Μπεράρντι (Σασουόλο), Σκαμάκα (Γουέστ Χαμ), Γκρίφο (Φράιμπουργκ), Πολιτάνο (Νάπολι), Νιοντό (Λιντς), Παφούντι (Ουντινέζε), Ρετέγκι (Τίγκρε)