17η Αγωνιστική

Πρώτος γύρος: Βακ Πέλετς – Λίντσερ 0-0

ΛΙΝΤΣΕΡ

Με την εικόνα που παρουσίασε κόντρα στη Στουρμ η Λίντσερ άξιζε κάτι περισσότερο, έφυγε ωστόσο με άδεια χέρια από το Γκρατς, γνωρίζοντας την ήττα με 1-0. Παρουσίασε ένα σοβαρό πρόσωπο και έβαλε δύσκολα στη Στουρμ, η οποία κατάφερε στις καθυστερήσεις να φτάσει στη νίκη. Για ακόμη ένα παιχνίδι το συγκρότημα του Γκλάσνερ παρουσίασε ένα καλό πρόσωπο, έμεινε όμως ξανά με άδεια χέρια, καθώς είχε προηγηθεί η ήττα από τη Ραπίντ (1-2). Στην 6η θέση η Λίντσερ που δεν έχει καταφέρει να σταθεροποιήσει μέχρι στιγμής την εικόνα της, έχει πάρει ωστόσο απόσταση ασφαλείας από τις τελευταίες θέσεις. Χωρίς νίκη στην έδρα της από τις 23/09, μετράει έκτοτε δυο ήττες και δυο ισοπαλίες.

Προηγούμενο ματς: Την ήττα με 1-0 από τη Στουρμ Γκρατς γνώρισε η Λίντσερ την προηγούμενη αγωνιστική.

Στατιστικό: g/g τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Interwetten).

Το Λίντσερ – Βακ Πέλετς παίζει στην Interwetten

ΒΑΚ ΠΕΛΕΤΣ

Λίγη για ακόμη ένα παιχνίδι η Βακ Πέλετς που γνώρισε την προηγούμενη αγωνιστική εντός έδρας ήττα με 1-2 από την Αούστρια. Κατάφερε μάλιστα να προηγηθεί στο 50’ με τον Ντρέσερ, στο 58’ όμως δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης. Από το 65’ αγωνιζόταν με αριθμητικό πλεονέκτημα, κάτι που όχι μόνο δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί, αντίθετα είδε την Αούστρια στις καθυστερήσεις να ολοκληρώνει την ανατροπή. Συνεχίζει να προβληματίζει με την εικόνα της η Βακ Πέλετς που έχει συμπληρώσει δέκα παιχνίδια χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα, μετρώντας αντίθετα πέντε ήττες και πέντε ισοπαλίες. Κάκιστο το ξεκίνημα της στην Μπουντεσλίγκα έχει τεθεί από νωρίς εκτός στόχων, τη στιγμή που μακριά από την έδρα της δεν έχει καταφέρει να πανηγυρίσει φέτος νίκη. Αμφίβολη κρίνεται η συμμετοχή των βασικών Όργκιλ και Νουτς η συμμετοχή των οποίων θα κριθεί την τελευταία στιγμή.

Προηγούμενο ματς: Την ήττα με 1-2 από την Αούστρια γνώρισε η Βακ Πέλετς την προηγούμενη αγωνιστική.

Στατιστικό: under 2,5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.