* Αήττητη η Ρίγα στα 9 τελευταία μεταξύ τους (7-2-0).

* Στον 1ο γύρο (04/04): Ρίγα – Λιεπάγια 4-0

* Στο 2ο γύρο (14/05): Λιεπάγια – Ρίγα 1-1

ΛΙΕΠΑΓΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-3) από την Ρίγας Σκόλα. Ο Ντεοκλεσιάνο (13’) άνοιξε το σκορ για την Ρίγας, ο Μέλκις (33’) ισοφάρισε για τη Λιεπάγια. Ο Ντιομαντέ (56’) έκανε το 1-2 κι ο Ντεοκλεσιάνο (79’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

3η διαδοχική ήττα γνώρισε τη Δευτέρα η ουραγός της κατηγορίας, δέχθηκε σύνολο 10 γκολ στις πρόσφατες αποτυχίες και το -4 από τις θέσεις παραμονής διατηρήθηκε.

Εντός προγράμματος η τελευταία ήττα απέναντι στην ασταμάτητη πρωτοπόρο της κατηγορίας, η εμφάνιση της Λιεπάγια ήταν ανταγωνιστική λαμβάνοντας υπόψη την ποιοτική διαφορά.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με δυναμική κεφαλιά σε ροή αγώνα, αλλά η Λιεπάγια απάντησε σε στατικό, μετά από “τσάφ” σε προσπάθεια απομάκρυνσης των αντιπάλων.

Η πρωτοπόρος όμως διατήρησε τον έλεγχο του ρυθμού, ξόδεψε δύο καλές στιγμές πριν την ανάπαυλα κι άλλες δύο μετά απ’ αυτήν, για να ανακτήσει προβάδισμα με νέα κεφαλιά σε γεμάτη περιοχή. Δεν είχε νέα απάντηση η Λιεπάγια και δέχθηκε τρίτο (ποιοτικό) γκολ.

ΛΙΕΠΑΓΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 9/11 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΡΙΓΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με τη Βαλμιέρα. Με αυτογκόλ (20’) προηγήθηκε η Ρίγα, ο Εντόι γύρισε το ματς (52’, 65’) για τη Βαλμιέρα και ο Μανκεντά (90+4’) ισοφάρισε για την Ρίγα.

Δεν ήταν άσχημο καθαυτό το αποτέλεσμα στο εκτός έδρας ντέρμπι της Τρίτης, το αήττητο σερί πήγε στο 8-4-0, όμως η ξέφρενη πορεία της συμπολίτισσας έστειλε τη διαφορά από την κορυφή στο -10.

Η Ρίγα έχασε την πρώτη σημαντική ευκαιρία σε αντεπίθεση, άγγιξε το 0-1 και σε ακόλουθο κόρνερ. Τελικά το πέτυχε χάρη σε απροσεξία γηπεδούχου στόπερ και στο κλείσιμο του ημιχρόνου η Βαλμιέρα ξόδεψε τη δική της μεγάλη φάση.

Επέστρεψαν δριμύτεροι από την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι, προειδοποίησαν πριν ο υψηλόσωμος φορ τους γυρίσει το ματς με ωραία τελειώματα σε δύο ποιοτικές σέντρες. Ακολούθως η Ρίγα πήρε μέτρα, απείλησε πριν ισοφαρίσει σε φόρτωμα των καθυστερήσεων.