*2η αγωνιστική

*2-3 γκολ στα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Η Λειψία κράτησε το μηδέν στα 4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΛΕΙΨΙΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (3-2) από τη Λεβερκούζεν. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με Φρίμπονγκ (24′) και Τα (35′), προτού μειώσει ο Ντάνι Όλμο (39′). Στο 64′ ο Βιρτς έκανε το 3-1, το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Οπέντα (71′).

Βρέθηκε πίσω στο σκορ κόντρα στη ροή της αναμέτρησης, καθώς μέχρι το 20′ είχε δημιουργήσει τρεις καλές ευκαιρίες για να πετύχει γκολ. Μείωσε σε 3-2 στο 71′ με Οπέντα, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής έχασε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό δοκάρι προ κενής εστίας! Η Λειψία δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ από την κατάκτηση του Σούπερ Καπ Γερμανίας ξεκινώντας με το αριστερό το πρωτάθλημα στην έδρα της Λεβερκούζεν.

Εξαιρετικά ανεβασμένος ο Ντάνι Όλμο που σε δύο αναμετρήσεις μέτρησε τέσσερις ευκαιρίες εντός εστίας σκοράροντας ισάριθμες φορές. Οι “κόκκινοι ταύροι” παραμένουν αήττητοι σε δέκα αναμετρήσεις με την Στουτγκάρδη στην Μπουντεσλίγκα (8-2-0), έκαναν το 5Χ5 εντός έδρας με διαφορά γκολ 11-1. Δεν έχουν ξεκινήσει ποτέ με δύο ήττες στη μεγάλη κατηγορία, ούτε γνώρισαν αυτή στην πρώτη εντός έδρας αγωνιστική (5-2-0).

ΛΕΙΨΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Σκόραρε τουλάχιστον από δύο φορές στα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*Κράτησε το μηδέν στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (5-0) της Μπόχουμ. Δύο γκολ πέτυχαν Σιλάς (59′, 67′) και Γκιρασί (18′, 77′), ένα ο Ζαγκαντού (38′).

Τιμώρησε τα αμυντικά κενά της Μπόχουμ ξεκινώντας με τον πλέον επιβλητικό τρόπο το φετινό πρωτάθλημα. Αφού γλίτωσε το γκολ μόλις στο 2′ με τον Χόφμαν να πλασάρει άουτ σε τετ-α-τετ, η Στουτγκάρδη έκανε επίδειξη δύναμης σκοράροντας με κάθε τρόπο για το τελικό 5-0 μπροστά στο κοινό της. Ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 60% ποσοστό κατοχής μπάλας και xGoals 3.13, είχε και δοκάρι με τον Γεόνγκ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Ήταν η μεγαλύτερη σε εύρος νίκη της Στουτγκάρδης στην Μπουντεσλίγκα εδώ και 11,5 χρόνια (σ.σ. 5-0 τη Χέρτα τον Φεβρουάριο 2012). Γνώρισε μόλις μία ήττα σε εννέα αγωνιστικές υπό τις οδηγίες του Σεμπάστιαν Χένες συγκεντρώνοντας 16 βαθμούς. Παρελθόν αποτέλεσε ο Μαυροπάνος (ΑΜ) μετακομίζοντας έναντι 20 εκ. ευρώ στην Πρέμιερ Λιγκ για λογαριασμό της Γουέστ Χαμ. Με την Στουτγκάρδη μέτρησε 89 συμμετοχές, οχτώ γκολ και δύο ασίστ.