*3ος προκριματικός γύρος του Τσάμπιονς Λιγκ. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, σε περίπτωση επανάληψης του σκορ του πρώτου αγώνα ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Στο πρώτο ματς (Αστάνα – Λέγκια Βαρσοβίας 3-1): Ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο οι Καζάκοι, άνοιξαν το σκορ στο 36’ (1-0) και πήγαν με σοβαρό προβάδισμα στα αποδυτήρια πριν την ανάπαυλα (2-0 στο 45’). Ανέλαβαν περισσότερες πρωτοβουλίες στην επανάληψη οι Πολωνοί, μείωσαν σε 2-1 στο 79’ της συνάντησης, για να δεχθούν το 3-1 στο φινάλε της αναμέτρησης (94’).

ΛΕΓΚΙΑ ΒΑΡΣΟΒΙΑΣ (Πολωνία, 53)

Απογοήτευση επικρατεί στις τάξεις της Λέγκια, τόσο για την κακή εμφάνιση που πραγματοποίησε η ομάδα από τη Βαρσοβία, όσο και για το τελικό αποτέλεσμα, που πλέον την έχει βάλει σε πολύ δυσχερή θέση. Παραδοχή και από τον τεχνικό Μαγκιέρα για τη σαφή ανωτερότητα των Καζάκων, με τον ίδιο και όλους στο στρατόπεδο της ομάδας να μην χάνουν την αισιοδοξία τους και να πιστεύουν ότι μπορεί να γίνει η ανατροπή στον αγώνα ρεβάνς στην Πολωνία. «Έχω πίστη στην ομάδα μου, αύριο (σ.σ απόψε) είναι μια μεγάλη μέρα, πρέπει να φανούμε αντάξιοι των προσδοκιών και με τον κόσμο στο πλευρό μας να πάρουμε την πρόκριση», δήλωσε ο αισιόδοξος τεχνικός της Λέγκια.

Η κακή εμφάνιση στην Ευρώπη φαίνεται να την επηρέασε αρνητικά και στο πρωτάθλημα και παρά τη νίκη 2-0 επί της νεοφώτιστης  Σαντέτσια, δεν ικανοποίησε με την απόδοσή της, καθώς η αντίπαλος έπαιζε με παίκτη λιγότερο για σχεδόν 70 λεπτά αγώνα. Πρώτη νίκη στη νέα σεζόν, στις δύο πρώτες αγωνιστικές είχε ηττηθεί από την Γκόρνικ Ζάμπρζε (3-1 εκτός έδρας) και στη συνέχεια είχε αναδειχθεί ισόπαλη με την Κορόνα Κίελτσε (1-1 εντός έδρας). Γνωστά τα προβλήματα για τον Μαγκιέρα, εκτός αποστολής παραμένουν οι χαφ Γιοντλόβιετς , Ράντοβιτς, Μονέτα και ο επιθετικός Νιεζγκόντα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση για τη Λέγκια 2-0 επί της Σαντέτσια.

Στατιστικό: Over 2.5 τα τέσσερα απ’ τα έξι τελευταία παιχνίδια. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες)

Το Λέγκια Βαρσοβίας – Αστάνα παίζει στον Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League (Κλικ Εδώ)

ΑΣΤΑΝΑ (Καζακστάν, 79)

Από την άλλη πλευρά στην Αστάνα επικρατεί μεγάλη ικανοποίηση μετά το πρώτο παιχνίδι, όπου εκμεταλλεύτηκε ιδανικά την αγωνιστική της ετοιμότητα σε σχέση με την αντίπαλο και πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Απόλυτα ικανοποιημένος ο τεχνικός Στοΐλοφ, δεν μπόρεσε να κρύψει τη χαρά του στη συνέντευξη Τύπου: «Είδα την πραγματική Αστάνα, αυτή που θέλω να βλέπω απ’ εδώ και πέρα και είμαι πολύ περήφανος γι’ αυτό. Δεν πρέπει να παρασυρθούμε, δεν έχουμε πετύχει στο 100% τον στόχο μας, είναι δεδομένο ότι η Λέγκια θα μας πιέσει από τα πρώτα λεπτά, γι’ αυτό πρέπει να παραμείνουμε σοβαροί στη δουλειά μας», επεσήμανε χαρακτηριστικά.

Στο πρωτάθλημα της χώρας δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις αυτή την εβδομάδα και είναι όλο το χρόνο στη διάθεσή της, προκειμένου να προετοιμαστεί κατάλληλα ενόψει της ρεβάνς στην Πολωνία. Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι εντός των τειχών, επικράτησε 2-0 της Τομπόλ Κοστονάι (εντός έδρας), έφθασε τις έξι σερί νίκες (στις πέντε εξ αυτών κράτησε ανέπαφη την εστία της) και συνεχίζει απτόητη να οδηγεί την κούρσα, ούσα στο +4 απ’ τη δεύτερη Καϊράτ Αλμάτι, με παιχνίδι λιγότερο μάλιστα. Στο αγωνιστικό κομμάτι, τώρα, αποχώρησε τραυματίας από το πρώτο παιχνίδι ο επιθετικός Ντεσπότοβιτς και έμεινε εκτός αποστολής. Στο 50-50 οι πιθανότητες να πραγματοποιήσει ντεμπούτο ο εξτρέμ Τομάσοφ, που αποκτήθηκε ως δανεικός από τη Ριέκα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-1 επί της Λέγκια Βαρσοβίας στο πρώτο παιχνίδι.

Στατιστικό: N/G οι τέσσερις απ’ τις πέντε πρόσφατες εξόδους της Αστάνα.